2018 Zamlarla Geldi

Yeni yıla beraberinde birçok farklı kalemde zamları da getirdi. Elektrikten, köprü geçişlerine, vergi harçlarından kiralara birçok farklı alanda zam artışları oldu.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet köprüsü geçiş ücretleri bugünden itibaren %25 zamlandı. Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerine de %9 kur zammı geldi. Köprü ve otoyollara zam trafiğe çözüm olsun diye geldi ama işletmesi özel olan Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerine döviz kuru zammı yapıldı.

65 TL olan Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti yeni yılla 71 TL oldu.

12 TL olan Osman Gazi Köprüsü geçiş ücreti yeni yılla 13 TL oldu.

1 Ocak 2018 itibariyle köprüler, cep telefonları, faturalar ve harçlar zamlı. Rekor zamsa köprü geçişlerinde oldu.

Boğaz köprülerine (15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet) son 2 yılda yüzde 157 zam yapıldı. 2 yıl önce 3,40 TL olan köprü geçişi yapılan son zamla 8,75 TL oldu. Zam gerekçesi ise trafik yoğunluğunu azaltmak olarak gösterildi.

2015 yılına kadar köprü geçiş ücretleri bütçeye uygundu ama 2016 yılbaşında %39 zamla zincir koptu, zam dalgasının önüne geçilmedi. 16,6 TL olan Avrasya Tünelinin yeni ücreti hala belli değil ama dolar kuruna göre Osman Gazi ve Yavuz Sultan Selim köprüleri %9 zamlandı.

Yeni yıl zamları bu kadar ile sınırlı değil. 4 kişilik bir ailenin ortalama 95 liralık elektrik faturası %9’luk zamla 103 liraya yükseldi. Vergi, harçlar ve cezalar yeni yılla birlikte ÜFE oranında yani %14 arttı, tıpkı kiralarda olduğu gibi.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın