Bağ-Kur’luya Kredi’yle Emeklilik Fırsatı

Prim borcu olan Bağ-Kur’lulara müjde var. Emekli adayları bankadan kredi çekip prim borçlarını kapatabilecek. İşte o kredinin detayları.

1,28 faiz oranı ve 48 ay vade. Bir türlü emekli olamayan Bağ-Kur’lular için yeni formül bu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bankayla anlaştı, prim borçluları için emekli olma fırsatı doğdu. Türkiye’de aktif olarak prim ödeyen 2 milyon 900 bin Bağ-Kur’lu var. Prim borcu olan esnaf içinse müjde bugün geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile devlet bankası arasında protokol imzalandı. Emeklilik hakkı doğmuş ama borcunu ödememiş olanlar kredi avantajını kullanabilecek.

Banka Kredi Çekip SGK’ya Yatıracak

Prim borcu olan ve emekli olamayan Bağ-Kur’luların atacağı ilk adım borçlarını hesaplattırmak. SGK’dan aldıkları borç kağıdı ile bankaya gidecekler, banka onlar adına kredi çekecek ve o parayı SGK’ya yatıracak. Banka tarafından verilen kredi miktarına göre emekli olan kişi takside bağlanacak. 3 ay süreyle geçerli olacak protokole göre, kredi çekenler komisyon ücreti ödemeyecek.

Emekliye verilecek kredinin faiz oranı da belli oldu. Faiz oranı %1,28 olacak ve 48 ayda da kredi geri ödenebilecek. Örneğin, 30 bin lira prim borcu olan bir kişi 850 ile 900 TL taksit ödeyerek bu hakkı elde etmiş olacak. Yani bu durumda kredi çeken emekli adayı, ilk maaşıyla kredi ödemesine başlayacak. Protokole göre askerlik ve doğum borçlanması yapmak isteyenlerde bu krediden yararlanabilecek.

Kredi için Geçmişe Dönük Sorgulama Yapılmayacak

Kredi ile emeklilik esnaf için büyük avantaj sağlıyor. Çünkü esnafın geçmişe dönük sorgulamaları yapılmayacak. Böylelikle kredi çekmeleri riskli görünen esnaflarda bu krediyi çekebilecekler.

Bir başka sevindirici haberde eksik maaş alan emekliler için. 2009 yılında SGK’nın yaptığı bir inceleme emsal oldu. Yanlış hesap yüzünden maaşı eksik ödenen bir emekliye ödenmemiş 1.305 lirası geri ödendi. Emekli maaşının eksik olduğunu düşünenler için müracaat yolu açık. Maaşının eksik yatırıldığını düşünenler SGK İl ve İlçe Müdürlüklerine dilekçe yazabiliyor. Dilekçelere 60 gün içerisinde geri dönüş yapılıyor. Hem maaşları düzelmiş oluyor hem de geçmişe dönük eksik paraları geri ödeniyor.

Kaynak; https://www.banka-kredileri.com/bag-kurlulara-emeklilik-mujdesi/

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın