Banka ATM’leri Yüksek Komisyon Alamayacak

Paranızı ortak ATM’lerden çekiyorsanız bu habere dikkat edin. ATM’lerde para çekimlerinden alınan yüksek komisyon ücretlerine sınır geldi. Başka bir bankanın ATM’sinden para çekenler artık servet ödemeyecek.

Ortak ATM’lerdeki fahiş ek ücret uygulaması sona eriyor. Artık başka bir bankanın ATM’sinden para çekenler makul oranda bir komisyon ücreti ödeyecek. Türkiye’de banka hesabınızdaki paraları ATM’den çekmek bile parayla oluyor. Ortak ATM’ye kendi banka kartınızla geldiğinizde çektiğiniz paranın neredeyse %10’a yakını kesintiye uğruyor. Artık fahiş komisyonlar belli oranda azaltıldı.

Komisyon Oranı %2,5’i Geçemeyecek

Bankalar Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) çığ gibi yağan şikayetleri dikkate aldı. Yeni düzenleme ile artık ortak ATM’lerden para çekerken ödenen ücret %2,5’i geçemeyecek. Ortak ATM’lerden kendi kartlarıyla para çekmek isteyenler 100 TL para çekmek için komisyon + banka ücretleriyle birlikte yaklaşık 8-10 TL para ödüyorlardı. İşte bu rakam şimdi 2,30 TL’ye kadar düştü. Buna göre ATM’den 100 TL çekmek isteyen bir kişi kartını farklı bir bankanın ortak ATM’sine taktığında 100 TL için en çok 2,30 TL ek ücret ödeyecek. ATM’lerin bankalar için gelir kapısı haline gelmemesi için denetlemeye tabi tutulacak.

ATM’den nakit para çekme komisyonu ücreti ile ilgili düzenleme getirildi. Farklı bankada komisyon ücreti çok yüksek tutarlar olarak karşımıza çıkıyordu. BDDK’nın getirdiği sınırlama ile artık 2 lira 30 kuruş üzerine çıkılamayacak.

ATM’den nakit para çekmek istediğimizde çok yüksek rakamlar ile karşılaşıyorduk. Farklı bankada komisyon ücreti 8 ila 10 lira arasında değişiyordu. BDDK’nın getirdiği düzenlemeye göre azami ücret 2 lira 30 kuruş olacak. ATM’den nakit para çekme komisyonu ne kadar? diye merak edenler detayları haberimizde öğrenebilir. İşte bankalarda komisyon ücreti haberleri…

Komisyona Sınırlama Getirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Finansal Tüketici İlişkileri Daire Başkanı Ahmet Yılmaz, ortak ATM’lerden para çekenlerden alınan ücretlerin çok yükselmesi üzerine sınırlama getirdiklerine dikkat çekti.

Aralık ayında bir düzenleme yaptıklarını böylece de 100 liralık para çekiminde alınabilecek ücreti 2 lira 30 kuruşa kadar sınırladıklarını, söyleyen Yılmaz, bundan sonra azami alınabilecek ücretin 2 lira 30 kuruş olacağını belirtti.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın