Dükkanı Kapatan Esnafa İşsizlik Maaşı

Kepenk kapatan esnaf mağdur olmayacak. İşsizler gibi esnaflarda artık güvence altında. Esnafın işi belli olmuyor, işler kimi zaman iyiyken kimi zaman kötüleşebilir, hatta esnaf bazen dükkanı kapatmak zorunda kalıyor. İşte bu duruma düşen esnafa yeni bir destek geliyor. Kepenk kapatan esnafta artık işsizler gibi işsizlik maaşı alacak.

Ahilik Fonu ile Dükkan Kapatan Esnafa İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı, işsizlik sigortası fonundan ödeniyor. Aynı fonun bir benzeri esnaflar için kurulacak. Adı; Ahilik Fonu. Bu fon 1 Ocak 2018 itibariyle yürürlüğe girdi. Esnaf, bu fona aylık prim yatıracak, belirlenen primin üçte birini ise devlet ödeyecek. Oluşturulacak prim havuzundan esnaf iş kurana kadar işsizlik maaşı alacak. Bu maaş işsizlik maaşı gibi değişkenlik gösterecek.

Esnafın alacağı işsizlik maaşı, çalışma süresi ve ödediği prime göre değişecek.

Esnafa İşsizlik Maaşı Tablosu

600 gün prim = 6 ay

900 gün prim = 8 ay

1080 gün prim = 10 ay

Esnafın alacağı işsizlik maaşının ücreti ise 711 TL ile 1422 TL arasında değişecek.

Sadece iflas eden değil; sel, terör, deprem gibi sebeplerle iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaflarda bu imkândan yararlanacak. Esnafa işsizlik maaşı, asgari ücrete endeksli olarak her yıl artacak.

Primin Üçte Biri Devletten

Meclis’ten geçen ve 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girecek düzenlemeyle, işyerini kapatan ya da zor durumda kalan Bağ-Kur’lulara belirli bir süre destek sağlamak amacıyla Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek.

Mevcut prime esas kazanç alt sınırına göre, esnaf aylık en az 35.55 lira, devlet de 17.77 lira verecek. 10 aya varan süreyle ödenecek maaşın günlük tutarı, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancının yüzde 40’ı kadar olacak. Ancak ödenek, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemeyecek. Mevcut asgari ücrete göre hesaplama yapıldığında; aylık en az 711, en çok bin 422 lira işsizlik ödeneği verilecek.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın