İstifa Edenlerde İşsizlik Maaşı Alabilecek

İşsizlik maaşı çalışanların elini rahatlatan önemli imkanlardan biri. Normal şartlarda çalışana işten atılma durumunda 10 ay boyunca işsizlik maaşı bağlanıyor. Fakat istifa edenlerde işsizlik maaşı alabiliyor. İşte ayrıntılar.

İşten atılanlarla birlikte istifa edenlerde işsizlik maaşı alabilecek. Ancak bunun belli şartları var. Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar, “İşçiler, işverenle yaşadıkları her sorunu İş Kanunu’yla yola giderek İş Mahkemelerinde dava açsınlar. Çünkü mahkeme birinci derecede çalışan işçiyi haklı buluyor.” Peki çalışan hangi şartlarda istifa ederse işsizlik maaşı alabilir? Nacar, “eğer işçi, işvereninden düzenli bir şekilde maaşlarını almıyorsa o da isterse istifa edip kıdem tazminatını alabilir. Örneğin, işveren işçiyi bir hafta işyerinde çalıştırmadı, bir hafta işçiyi oturtturdu. Bu da haklı fesihtir.” Haklı fesihle istifa etmek yetmiyor, bunu ispatlamakta gerekiyor.

İşten atılanlar ve haklı fesih kapsamında istifa ettiğini ispatlayanlar 10 aya kadar işsizlik maaşı alabiliyor. SGK uzmanı Nacar, “düzenli olarak 3 yıl boyunca 600 günü olan her işçi kardeşimiz işten ayrıldıktan sonra istediği zaman gidip başvuru yaparak 10 ay işsizlik ücreti alabilecek.” İşsizlik maaşı için işten ayrıldıktan sonra bir ay içinde İŞKUR’a başvurmak zorunlu.

İstifa edenin de işsizlik maaşı alma hakkı var mı?

Sadece işten atılanlar değil belli şartlarda istifa edenler de işsizlik maaşı alabiliyor. Ancak İş Kanunu’nda ‘haklı fesih’ tanımına giren durumlarda çalışanın işsizlik maaşı alma hakkı var. Haklı fesihle istifa edenler, haklı olduklarını ispatlarsa işsizlik maaşına başvurabiliyor. Eğer konu mahkemeye intikal etmişse sonucuna göre yine işsizlik maaşı alınabiliyor. Maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri haklı fesih kapsamına giriyor.

İşveren hangi durumlarda tazminatsız işten atabilir?

Öncelikle her çalışan sözleşmelerde belirtilen hususlara da iş verenin kanuni olan tüm kurallarına harfiyen uymak zorunda. Eğer çalışan mesai saatleri içinde işverenin tahsis ettiği araçlarla işini aksatacak şekilde internette oyun oynar, sosyal medya hesaplarında vakit harcarsa bu atılma sebebi sayılıyor. Hatta müstehcen sitelere girmek, işyeri mailinden özel yazışmalar yapmak da bunlara ilave edilebilir. Yine uzun özel telefon konuşmaları da atılma sebeplerinden. Bu şekilde atılan işçi Yargıtay kararlarına göre tazminat da alamıyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın