Kaplıca Masraflarını Devlet Karşılayacak

Doktoru tarafından kaplıca tedavisine gerek görülenler dikkat! 254 kaplıca tesisindeki tedavilere ait yol, gündelik ve refakatçi giderlerini devlet karşılayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kaplıca tedavisine gerek görülen kişilerin masraflarını karşılıyor.

Kaplıca tedavilerine ait yol, gündelik ve refakatçi giderleri SGK tarafından ödeniyor. Ancak bunun için tedavi olunan tesisin Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni almış olması gerekiyor.

SGK, tedavi olunabilecek kaplıca tesislerinin listesini sürekli güncelliyor. Son listede 254 kaplıca tesisi yer alıyor. SGK’dan yapılan açıklamada, konuyla ilgili Sağlık Uygulama Tebliği’nde yer alan düzenlemeye dikkat çekilerek, “Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni verilmiş kaplıca tesislerine müracaat eden Genel Sağlık Sigortası kapsamında bulunan kişilerin kaplıca tedavilerine tüm giderler kurumumuzca ödenmektedir” denildi.

SGK’nın Kaplıca Desteğinden Nasıl Yararlanılır?

1-Öncelikle kaplıca tedavisi için sağlık kurulu raporu almanız gerekecek. Bu raporda tanı, önerilen tedavi, seans ve gün sayısı bilgilerinin yer alması zorunlu.

2-Raporu daha önce almış iseniz bu raporun geçerlilik süresi 6 ay olup bu süre içinde tedaviniz başlamamış ise raporunuzu yenilemeniz gerekiyor.

3-Eğer aldığınız raporun süresi dolmamış ise kaplıca tedavisine başlamadan önce mutlaka hastanelerden birisinden sevk alınması gerekiyor. Sevk almadan gittiğinizde herhangi bir gideriniz de karşılanmıyor.

4- Tedavi gördüğünüz kaplıcanın mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı bir kaplıca olması gerekiyor. Ruhsatsız bir kaplıcaya gitmemeniz gerekiyor.

5- Eğer eşinizle birlikte gitmek isterseniz ayrı ayrı rapor alınması gerekiyor.

Kaplıca tedavisi için SGK ne kadar ödeme yapıyor?

Kaplıca tedavisi görmesi gerekli görülenlerin kaplıca tesisine gidiş ve dönüş yol gideri SGK tarafından karşılanıyor. Her gün için 1 adet kaplıca-banyo ücreti ödeniyor. Bu süre 1 kür =21 günden fazla olamıyor. Bu süreden fazla kalınmış ise fazla kalınan süreye ait herhangi bir ödeme yapılmıyor. Ayrıca hastalara her gün için gündelik ödemesi yapılıyor. Gündelik için SGK’nın ne kadar ödeme yaptığını araştırdığımızda 16,00 TL gibi bir ödeme yaptığı bilgisine ulaşıyoruz

Hastaların konaklama giderini SGK karşılanıyor mu?

Hastalara gündelik ödemesi yapıldığı için ayrıca konaklama giderini SGK ödemiyor. Hastalar yeme içme ve konaklama giderini bu ödenen 16,00 TL ile karşılamanız gerekiyor. Eğer aynı il sınırları içindeki bir kaplıca tesisinde tedavi görüyorsanız gündeliğiniz yarı yarıya düşüyor. Gündelik ödemesi hasta ile birlikte refakatçisi var ise (raporunda belirtilmiş olması şart) onun içinde ödeniyor.

Ayrıca SGK her halükârda ödeme yaparken en yakın kaplıca tesisini dikkate alıyor. Raporunuzda adı geçen kaplıcanın önemi yok. Bütün ödemeler en yakın kaplıca tesisi esas alınarak ödeniyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın