Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2018

Kıdem tazminatı, işçiye işveren tarafından İş Kanunları gereğince ödenmesi gereken bir tazminat şeklidir. Kıdem tazminatının söz konusu olabilmesi için bir yılın doldurulmuş olması gerekir ve normalde kendi isteğiyle işten ayrılan bir işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Fakat burada dikkat edilmedi gereken nokta, iş mevzuatına aykırı bir hareketle iş akdine son bulup bulmadığıdır. Bu nedenle hangi durumlarda iş akdi son bulursa kıdem tazminatı alınabilir, hangi durumlarda kıdem tazminatı alınamaz? Gibi konuların iyi bilinmesi gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Hangi Durumlarda Alınabilir?

Haklı bir nedene dayanmaksızın işveren tarafından işten çıkarılan bir işçi kıdem tazminatı alabilir.

Askerlik: askerlik görevi nedeniyle işten ayrılan bir işçi kıdem tazminatı alabilir.

Emeklilik: emekli olup işten ayrılan bir işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Evlilik durumu: evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işten ayrılan bir işçi kıdem tazminatı alabilir.

Vefat durumu: ölüm durumunda işçinin kanuni mirasçıları kıdem tazminatı alabilir.

Bunların dışında işverenin ahlaka aykırı, iyi niyet kurallarına aykırı bir davranışı nedeniyle işçi istifaya zorlanırsa, işi bırakmak zorunda kalırsa yine kıdem tazminatı alabilir.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

Kıdem tazminatı hesaplamasında, 1 kıdem yılı 365 gün kabul edilir. Kıdem tazminatı hesaplanırken bu süre dikkate alınır. Ayrıca ikramiye gibi sosyal haklarda kıdem tazminatının hesaplanmasında dikkate alınır.

Örnek: Askere gitmek üzere işten ayrılan bir işçinin son ay brüt ücreti 2190 TL, hizmet süresi 3 yıl 6 ay 10 gündür.

Kıdem tazminatı her zaman son ay alınan brüt ücret üzerinden hesaplama yapılır. İşçiye geçirdiği her kıdem yılı için 30 günlük ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir.

3 yıl için; 2190 x 3 = Kıdem tazminatı 6570 TL olur.

6 ay için; 2190 / 12 x 6 = 1095 TL kıdem tazminatı olur.

10 gün için; 3190 / 365 x 10 = 60 TL kıdem tazminatı olur.

Bu üçünün toplamı, yani 3 yıl 6 ay 10 günlük kıdem tazminatı 7725 TL olur.

İhbar Tazminatı

İhbar tazminatı, işçinin işten ayrılırken alabileceği bir diğer tazminat türüdür. Fakat ihbar tazminatı sadece işveren tarafından işçiye ödenecek bir tazminat değil, bazı durumlarda işçinin de işverene ödemesi gereken bir tazminattır. Burada amaç işverenin işçiyi işten çıkarma, işçininse işten ayrılma niyetlerini karşı tarafa makul sürelerde bildirmelerini sağlamaktır. Zaten ihbarın kelime anlamı da bildirmektir.

Bu durumda bildirim süreleri önem kazanıyor.

6 ay süren iş ilişkisinde = 2 hafta öncesinden

6 ay – 1,5 yıl süren iş ilişkisinde = 4 hafta öncesinden

1,5 – 3 yıl süren iş ilişkisinde = 6 hafta öncesinden

3 yıl ve üzeri süren iş ilişkisinde = 8 hafta öncesinden

İşçi işten çıkacaksa işverene çıkacağı bilgisini, işveren işçiyi işten çıkaracaksa bu bilgiyi karşı tarafa iletmek zorundadır. Bu bildirim sürelerine uyulmaması halinde taraflar birbirlerine ihbar tazminatı ödemek durumunda kalırlar.

İhbar Tazminatı Hesaplama

Bir örnek üzerinden gitmek gerekirse: ihbar tazminatı almaya hak kazanan bir işçinin 4 yıl 5 aylık hizmet süresi bulunmaktadır. İşçinin son ay brüt ücreti 1500 TL’dir. (İhbar tazminatının hesaplanmasında hizmet yılı çok önemlidir. Çünkü hizmet yılına bakılarak bildirim süresi tespit edilir. Burada ilk önce bildirim süresini tespit etmemiz gerekiyor. İşçinin 4 yıl 5 aylık hizmeti olduğuna göre işçiye işten çıkarılacağı bilgisinin verilmesi gereken süre 8 hafta öncesidir. Çünkü işçinin 3 yıl üzeri hizmet süresi bulunmakta. Bildiğiniz gibi 3 yıl ve üzeri bildirim süresi 8 hafta olarak belirlenmiştir.)

8 Haftalık ihbar tazminatını hesaplayabilmek için;

1500 / 30 = 50 TL olarak bir günlük ihbar tazminatını buluyoruz. Sonra,

50 x 8 x 7 =2800 TL olan sekiz haftalık ihbar tazminatına ulaşıyoruz.

İhbar tazminatında %15 gelir vergisi ve binde 7,59 oranında damga vergisi kesintisi yapılır. Gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılır. Vergi kesintileri yapıldığı zaman 441,25 TL ihbar tazminatından düşülür. Brüt ihbar tazminatından kesintiler toplamı çıkarılarak işçiye ödenecek net ihbar tazminatı rakamı ulaşılır. Bu örneğe göre 2880 TL olan brüt asgari ücretten 441,25 TL olan vergi kesinti ücretleri çıkarıldığında, 2358,75 TL olarak net ihbar tazminatı bulunur. Bu örneğe göre işten ayrıldığınız son ayın brüt ücretine ve hizmet süresi yılına göre ihbar tazminatını hesaplayabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın