Otopark Ücretleri 1 TL’ye Düşürüldü

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın daha önce duyurduğu ve ardından Büyükşehir Belediye Meclisi’nde onaylanan Büyükşehir otoparklarında “1” TL ücret uygulaması hayata geçirildi.

Zabıta ekipleri tarafından Büyükşehir Belediyesine ait tüm otoparklarda tarife değişikliğine ilişkin bilgilendirme pankartları asıldı.

12 Mart’ta Başkan Mustafa Tuna yönetiminde düzenlenen Belediye Meclisi toplantısında Başkanlık Yazısı ile gelen “Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO Genel Müdürlüğü, ASKİ Genel Müdürlüğü ile birlikte veya ayrı ayrı sermayesinin yarısından fazlası Ankara Büyükşehir Belediyesine ait şirketler ile bunların iştiraklerine ait Ankara mücavir alan sınırları içinde bulunan, çalıştırılan veya kiraya verilen yol boyu otoparklar, açık otoparklar, çok katlı otoparklar ve kapalı tüm otoparklarda trafik akışını rahatlatmak, vatandaşlarımızı otopark alışkanlığına sevk etmek için tüm otoparklarda ücret tarifesinin 1 saate kadar ücretsiz, 1 saatten sonra 24 saat 1 TL olarak uygulanacaktır” şeklindeki gündem maddesi onaylanarak karara bağlanmıştı.

1 Saate Kadar Ücretsiz

Buna göre Büyükşehir Belediye Meclisinin 12 Mart 2018 tarih ve 332 no’lu kararı uyarınca otopark tarifesi artık 1 saate kadar ücretsiz, 1-24 saat arasında ise 1 TL olarak uygulanacak.

Böyle bir uygulamanın neden yapıldığı sorusuna ise Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Tuna” Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz.” cevabını verdi. Ancak bu karar henüz uygulamaya geçmiş değil.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada,” Başkentte otopark ücretleri 1 TL olmasını istiyoruz. Bu konuyu belediye meclisinin gündemine taşıdık. Pazartesi günü oylamaya sunulacak. Eğer oylama olumlu geçerse Ankara’da otoparklar 1 TL olacak. Ankaralılar 1 saatlik otopark ücreti için 7 TL ödüyor ve her saat için de bu fiyat katlanarak artıyor. Bu durumda vatandaş bu parayı ödeyemiyor ve aracını yol kenarına çekiyor. Bizde dedik ki artık yol kenarları rahatlasın ve Ankaralılar otopark kültürü kazansın. Bu nedenle böyle bir uygulama düşündük.” ifadelerini kullandı.

24 Saatlik Otopark Ücreti 1 TL

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ANPARK başkentte otopark hizmeti sağlıyor. Beltaş’tan yapılan açıklamada böyle bir uygulamanın olduğu ancak henüz faaliyete geçilmediği belirtildi. Uygulama faaliyete geçerse Başkentteki tüm Anpark işletmelerinde 24 saatlik otopark ücreti 1 TL olacak.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 20 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın