SGK’da Paranızı Unutmayın

SGK bazı başlıklar altında çeşit çeşit ödemeler yapıyor. Ancak çalışanların çoğu farkında bile değil. Binlerce lirayı bulan bu ödemelerden haberdar olmayan SGK’lıların hakları yanıyor. İşte o ödemeler.

SGK birçok kalemde ödeme yapıyor ancak uyarı ve bilgilendirmelere rağmen alacağını unutan ya da hiç bilmeyen çok. Kazanılmış haklar arasında en çok unutulan çeyiz parası da olarak bilinen evlenme yardımı.

Çeyiz Parası

SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığından emekli olan ancak vefat eden kişinin kızları yetim aylığı alıyor. Ancak onlar evlenirse çeyiz parası da alabiliyorlar. Örneğin, 1.000 TL yetim aylığı alan bir kişi evlenirse 24 bin TL çeyiz yardımı alabiliyor. Bunun içinde SGK’ya dilekçe vermeleri yeterli.

İş Görmezlik Ödeneği

Asgari ücretle çalışan bir kişi iki günden fazla rapor alıp istirahatte bulunuyorsa her gün için 40 TL iş görmezlik ödeneği almaya hak kazanıyor. Hastaneler raporu SGK’ya bildiriyor, SGK’da o parayı PTT’ye gönderiyor. Eğer vatandaşlar o parayı PTT’den almazlarla o para üç ay içerisinde tekrar SGK’ya geri gönderiliyor.

112 Günlük Doğum İzni Parası SGK’dan

Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanan sigortalı annelerde çalışmadıkları sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücretle çalışan bir annenin alacağı bu para 5.050 TL. Bu tutar maaş arttıkça 37 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Annelerin bu parayı kontrol etmeleri için e-devlete sürekli bakmaları yeterli.

Cenaze Yardımı Parası

Üç yıl önce uygulamaya konulan cenaze parası da unutulan kalemlerden. Ölen kişinin 360 günlük sigorta primi varsa bu ödemeyi almak için yeterli. Merhumun ölüm sırasında sigortalı olması da gerekmiyor. Vefat eden kişinin yakınlarına ödenen para bu yıl 595 TL. Bu parayı almak için 5 yıl içerisinde müracaat etmek gerekiyor. Bunun için ölüm belgesiyle SGK’ya başvurmak yeterli.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği)

Süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de annelere sunulan kolaylıklardan (aylık 149 TL). Son bir not olaraksa, emekli olmak için gün sayısı yetmeyenlerde o güne kadar ödemiş oldukları primleri SGK’ya başvurmaları halinde geri alabiliyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın