120 Ay Vadeli İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Acil ihtiyaçlarımız için ihtiyaç duyduğumuz nakit ihtiyacını, bankalardan sağlayabileceğimiz ihtiyaç kredileri ile giderebiliriz. Bireysel İhtiyaç Kredileri kapsam olarak kısa vadeli ve düşük tutarlı kredilerdir. BDDK tarafından da düzenlemeye tabii tutulan bireysel ihtiyaç kredileri düzenleme gereği maksimum 48 aya kadar vade ile sunulabilmektedir. Bunun nedeni ise ortaya çıkan ödeme gecikmeleri ve aksatmaların önüne geçmektir. Bankalardan tahsis edilen kredilerin geri ödenmemesi hem ülke ekonomisi hem de kişisel maddiyat üzerinde oldukça kritik ve olumsuz etkilere neden olmaktadır. Düzenlemenin gerekliliği ise aslında gerçekten uzun vade ve yüksek tutarlı kredi ihtiyacı olanlar için bir engel oluşturmaktadır. Bu nedenle çeşitli açıklar bırakılarak, yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi alınabilmesinin yolu açılmıştır. Bunlardan birisi de ev ipotekli uzun vadeli kredi şeklinde tanımlanan İpotekli İhtiyaç Kredisi’dir.

120 Ay Vadeli Kredi Başvurusu

BDDK düzenlemesi ile kısıtlanan bireysel ihtiyaç kredisi şartlarına karşın, İpotekli İhtiyaç Kredisi 120 aya kadar temin edilmektedir. Bu kredide, kişi kendisine ait olan bir konutun ekspertiz değerinin belirli bir oranı kadar kredi kullanabilmekte ve daha uzun vadede ödeyebilmektedir. Bu kredinin vadesi de aslında BDDK düzenlemesi gereği maksimum 48 aya kadardır. Ancak İpotekli İhtiyaç Kredisi, eğitim ve tadilat amacı ile bankadan tahsis edildiğinde vade süresi 120 aya kadar çıkabilmektedir.

Tanımladığımız bu 120 ay vadeli ipotekli ihtiyaç kredisi 2017 yılında en çok talep gören uzun vadeli kredi grubunda yer almaktadır. Çok sayıda kişi konutunu teminat göstererek sağlanan bu krediden faydalanmıştır.

İpotekli İhtiyaç Kredisi kapsamında kullanabileceğiniz kredi tutarı BDDK düzenlemesi gereği, ekspertiz değerinin maksimum %80’i kadar olabilmektedir. Bu tutara yönelik sınırlandırmayı, bankalar kendi düzenlemelerine göre şekillendirebilmektedir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi kullanmadan önce yüksek meblağlı bir kredi kullanacak olmanızdan dolayı bütçenizi dikkatli belirlemeniz gerekir. Bütçenize en uygun ödeme planını sunan ve İpotekli İhtiyaç Kredisi sağlayan bankayı tercih etmek üzere alternatifleri iyi değerlendirmelisiniz.

Bu kredi alternatifinde vergi avantajı bulunmaktadır. Diğer kredi türlerinde talep edilen Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu için %15 ve Bankacılık Sigorta ve Muamele Vergisi için %5 tutarındaki ödemelerden İpotekli İhtiyaç Kredisi kullandığınızda muaf tutulursunuz.

Bu kredi kapsamında alınacak olan kredilerde sunulan faiz oranları genel olarak diğer kredi türlerine göre daha düşüktür ve bu durum hem vadenin uzun olması hem de talep edilen tutarın yüksek olması nedeniyle oldukça avantajlıdır.

2017 itibariyle ev ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalar şunlardır; Halk Bankası, Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, HSBC, Deniz Bank, Vakıf Bank, Akbank, QNB Finansbank’tır. Bu bankaların resmi web sitelerini ziyaret ederek veya size en yakın şubelerine giderek bu kredi alternatifi için sunulan ödeme planını değerlendirerek, kararınızı verip, başvurunuzu yapabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın