2020 Asgari Ücret Belli Oldu – Son Dakika

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere son toplantısını bugün yaptı. 7 milyon çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücret net 2324,70 TL olarak belirlendi. Asgari ücrete böylece % 15,03 oranında zam yapılmış oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, toplantının ardından açıklama yapıyor.

2020 Asgari Ücret Belli Oldu – Son Dakika

Bakan Selçuk şunları kaydetti: “1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak ücret brüt …….. TL, net 2324,70 TL olarak belirlendi. Geçen yıla kıyasla % …. artmıştır. Mevcut enflasyon oranının üzerinde artış sağlayarak işçiyi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü tuttuk. Bu karar komisyonun oybirliğiyle alınmıştır. Oybirliği üç kez sağlanmıştı.”

TÜİK Ne Önermişti ?

Komisyon, ücreti belirlemek için üçüncü toplantısını geçtiğimiz hafta yapmıştı. Toplantıda, bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaşan TÜİK, ağır statüde çalışan işçinin aylık gıda harcamasını 2331 TL, orta statü için 2086 TL, hafif statü içinse 1940 TL olarak belirlemişti.

TÜİK’in önerdiği rakamların, gerek işçi gerekse de işveren tarafının tekliflerinin somutlaşması ve pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici niteliği bulunuyor.

TÜRK-İŞ  2578 TL Tutarında Israr Etmişti

Yeni asgari ücretin belirlenmesinde kritik nitelikteki toplantı öncesi, komisyonun işçi ve işveren taraflarının talepleri netlik kazandı.

Türk-İş, bir kişinin yaşam maliyeti olarak belirlenen 2578 TL ‘nin altındaki rakamı müzakere etmeme kararı aldı. Önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulunan Türk-İş, iki konfederasyonu da sürecin her aşamasında bilgilendirdi.

2020 Asgari Ücret Belli Oldu – Son Dakika

 

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

Kaynak; Banka Kredileri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın