5 Adımda Findeks Kullanma Rehberi

Bankalardan kredi almak için her yıl yüzbinlerce kişi başvuru yapar. Ancak ne yazık ki bankaların ticari kaygılarından ve devletin finansal istikrarı sağlamak amacıyla kredi verilmesi işlemini denetlemesinden dolayı herkesin başvurusu olumlu sonuçlanmaz.

Bunun temel nedenleri arasında başvuru yapan kişinin diğer borçları, borçlarını ödeyip ödemediği, gelir durumu gibi etkenler yer almaktadır. Tüm bunlar ayrı ayrı değerlendirilen kriterler olsa da tek bir çatı altında, tek bir göstergeyle birleştirilerbilir. Bu göterge kreid notu olarak adlandırılmaktadır. Findeks sayesinde kredi notunuzu öğrenerek kredi başvurunuzu yapmak için doğru zaman olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

 

 

  1. Findeks Nedir?

Findeks, Türkiye’nin en önemli 9 bankasının ortaklığıyla kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu Anonim Şirketinin sizlere sunmuş olduğu finans hizmeti platformudur. Findeks sayesinde başvuru yapacağınız banka nezdinde nasıl bir finansal itibara sahip olduğunuzu görebilirsiniz. Böylece, kredi notunuz düşükse başvuru yapmaz, kredi notunuzun düşük olmasına neden olan etkeni ortadan kaldırmak için gerekenleri yapmaya başlayabilirsiniz.

  1. Findeks Üyeliği

Kredi notunu öürenmek için Findeks kullanmaya karar veren herkes “findeks nasıl üye olunur?” sorusunu sormaktadır. Findeks üyeliği oldukça kolay kolup yapmanız gerkeen tek şey Findeks internet sayfasına giriş yaprak “üye ol” butonuna tıklamaktır. Üyelik ücretsiz bireysel ve ticari başvuruların her ikisi için de geçerlidir. Ticari başvurularda sizden bazı belgeler  talep edilecektir. Bu belgeleri ilgili banka şubesine vya bağlı olduğunuz il ticaret odasına teslim edilmelidir.

  1. Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks üyeliği sayesinde findeks kredi notunuzu öğrenebilir, kredi notunuzu etkileyen faktörleri görebilirsiniz. Kredi notu 0-1900 arasında değişen bir değerlendirme olup kişiler ve kuruluşlar “en riskli” gruptan “çok iyi” gruba kadar 5 gruba ayrılır. Kredi notunuz, son beş yıl içerisindeki tüm finansal faaliyetlerinizi kapsadığından bankalarla ilişkilerinizi kesmemeniz gerekir. Yani hiçbir bankadan kredi almamış olmanız ve borcunuzun olmaması size kredi notu konusunda avantaj sağlamaz.

  1. Findeks Raporu

Findeks raporu almak için Findeks’e üye olmanız yeterlidir. İnternet üzerinden veya banka şubesinden üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. “Findeks raporu nasıl alınır?” sorusuna gelindiğinde ise cevap yine çok basit. Ücretsiz bir şekilde üye olduktan sonra finansal hizmet alabilmek için sözleşmeyi imzalamanız gerekir.

 

 

  1. Findeks Bilgileriniz

Kişisel bilgilerinizi yanlış girmiş olabilir veya üyelikten bir süre sonra değiştirebilirsiniz. Findeks’e üye olduktan sonra bilgilerinizi kolayca güncelleyebilirsiniz. Bunun için “bilgileri güncelle” butonuna tıklamanız ve gereken düzenlemeleri yapmanız yeterlidir. Örneğin, Findeks telefon numarası değiştirme işlemi için bilgileri güncelleme seçeneğine tıklayabilir, yeni telefon numaranızı girebilirsiniz. Karşılaşacağınız herhangi bir sorunun üstesinden gelemediğiniz durumlarda Findeks çağrı merkezini arayabilir veya e-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın