Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Ülkemiz birinci dereceden deprem bölgesi olmasından dolayı yapıların depreme dayanıklı olması için bir proje başlatıldı. Ekonomik ömrünü tamamlamış, risk altında olan, hasarlı binaların yıkılıp yerine sağlam binalar inşaa ediliyor. Bu binalar yıkılıp yerine depreme dayanıklı binalar yapılırken yapının özelliklerine göre bir miktar ödeme yapılması gerekiyor. Günümüz şartlarında birikim yapmak hiçte kolay değil. Hasarlı evde oturma riskini göze alamayan tüketiciler kentsel dönüşüm projesi için gerekli meblağı kredi çekerek ödüyorlar. Akbank bu konuda tüketiciler için kentsel dönüşüm kredisi sunuyor.

‘’Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’’ kapsamında değerlendirilen binaların yıkılıp yenilenmesi esnasından bankanın tüketicilere sunduğu kredi türüdür. Peki, bu krediyi hangi tür yapılar alabilir. Öncelikli riskli alan olmalı. Zemin yapısı olarak üzerinde yaşayan insanların can ve mal güvenliğinin olmaması gerekir. Bu riskli alan Bakanlık ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığını görüşü alınarak belirleniyor. Diğer yapı ise riskli yapıdır. Riskli alan üzerine inşa edilmiş yıkılma ve hasar görme olasılığı çok yüksek binaları teşkil eder. İşte bu yapılar kentsel dönüşüm projesi kapsamındadır.

,

Kentsel dönüşüm kredisini nasıl alabilirim sorusuna gelince. Konut sahipleri binalarının tespiti için Bakanlığın yetkilendirdiği kurumlara inceleme başvurusunda bulunur. Riskli yapı tespit raporu doğrultusunda karar verilir ve konut sahibi müteahhit firmayla bir sözleşme imzalar. Sözleşme sonunda da hak sahibi Akbank’a kentsel dönüşüm kredisi için başvuruda bulunur.

Bakanlık konut sahiplerine iki farklı yardım seçeneği sunmuştur. Birinci seçenek konut sahiplerine 18 ay 600 TL kira yardımı. İkinci seçenek ise faiz desteği, konutlar için aylık % 0,33 işyerleri için aylık % 0,25’tir.

Kredinin maksimum vadesi konutlar için 120 ay işyerleri için 84 aydır. Kredi tutarı ise 125.000 TL’dir. Ödeme seçeneklerinde ise ister eşit taksitler halinde ödeme yapabilirsiniz isterseniz 2 yıla kadar sadece faiz ödemeli eşit taksitler halinde ödeme yapabilirsiniz. Yeni inşa edilen konutunuz ayrıca ipotek altına alınır.

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama 2017 verilerine göre 100.000 TL kredi için % 1,09 faiz oranıyla 60 ay vadeli 2,279 TL ödeme planı çıkarken vade sayısının artmasıyla ödeyeceğiniz tutarda düşüş gösterir. Ayrıca faiz oranı başvurduğunuz zamandaki güncel faiz oranıyla hesaplanır.

İnsan hayatı için kentsel dönüşüm projesinden faydalanın. Sağlam yapılar hayat kurtarır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın