Anne Maaşı Detayları ve Başvuru Koşulları

Annelik İzni ve Ücreti Ne Kadar Oldu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan anne maaşı ile ilgili açıklama yaparak 2018’de ne kadar olacağı hakkında detaylar verdi. Cumhurbaşkanı vatandaşlara işbaşı yapan anneye maaş verileceği müjdesini verdi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada “2-5 yaş arasında çocuğu olana ayda 400 lira destek vereceğiz” dedi.

Anneler 6 Ay Süreyle Yarım Gün Çalışıp Tam Maaş Alabilecek

Torba yasa ile yürürlüğe giren ve çıkartılan yönetmelikle de detayları belli olan yarım gün mesaide devlet desteği aylık 823 lirayı bulacak. Kanuna göre kadınlar doğum yapmaları halinde annelik izni sonrasında birinci doğumda 2 ay ikincisinde 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle yarım gün çalışıp tam maaş alabilecek. Engelli çocuğu olanlarda süre 12 ay olarak uygulanacak. Üstelik bu izin hakkından 3 yaşına kadar çocuk evlat edinenler de yararlanacak. Bu hak aynı şekilde işçi annelere de (özel sektörde çalışanlar) tanındı. Ancak bu hükümlerden faydalanacaklar süt izninden yararlanamayacak.

3 Gün İzin 3 Gün Çalışma

Memurlara göre işçi annelerin farkı yarım günlük maaşı işverenin kalanını ise işsizlik fonunun verecek olması. Öte yandan kadın isterse haftalık çalışma süresi olan 45 saati ikiye bölebilecek. Bunu her gün kullanabileceği gibi haftanın belli günleri de çalışabilecek. Annelerin nasıl çalışacağına kurumlar karar verecek. Yani 3 gün izin yapıp 3 gün çalışabilecek.

Anne veya Baba Faydalanabilecek

Bu arada anne ve babadan birisi çocuk okula gidene kadar yarım gün çalışabilecek. Yeni doğum yapmış bir çalışan annenin devlet tarafından kendisine verilen izinlerin sona ermesinden sonra çocuk ilköğretim çağına gelinceye kadar çalışan anne ve babadan sadece birisi işvereninden kısmi süreli çalışabilecek.

Devlet 823.50 Lira Katkı Sağlayacak

Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı

Normal maaşı: 2.500 lira

Yarı zamanlı maaşı: 1.250 lira

Devletin ödeyeceği ücret: 823 lira 50 kuruş

Yarı zamanlı çalışan bir işçi annenin maaş hesabı (asgari ücret)

Normal maaşı (1 çocuk): 1.344,22 kuruş (AGİ’li)

Yarı zamanlı maaşı: 694 lira 45 kuruş (AGİ’li)

Devletin ödeyeceği ücret: 823 lira 50 kuruş

Kadın İşçi İçin Şartlar

* Son üç yılda en az 600 gün priminin yatmış olması

* Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması

* Haftalık çalışma süresinin yarısı kadar fiilen çalışmış olması

* Analık izninin bitiminden sonra 30 gün içinde kuruma başvuruda bulunması.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın