Asker Ailelerine Devlet Yardımı

Eşi ya da çocuğu askere giden muhtaç durumdaki aileler devletten maddi yardım alabiliyorlar. Peki bu yardımın detayları nedir ve ne kadar tutarda yardım yapılıyor? İşte asker ailelerine devlet yardımı detayları ve merak edilen tüm detaylar…

Asker Ailelerine Devlet Yardımı

Muhtaç durumdaki asker ailelerine yapılan yardıma, ‘Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı’ adı veriliyor. Bu program kapsamında yapılan yardımın tutarı 275 TL.. Bu yardım asker ailelerine 2 ayda bir 550 TL olarak ödeniyor. Bu yardıma ilave olarak askerlik görevini yapmakta olan askerlerin varsa 18 yaşından küçük çocukları için de her ay eğitim yardımı ödemesi de yapılıyor. Eğitim yardımının tutarı ise ayda 100 TL..

Vatani görevini yerine getirmek için askere gidenler evli ise resmi nikâhlı eşi yardım başvurusunda bulunabiliyor. Evli olmayan askerler için ise başvuruyu öncelikle anneler yapabiliyor. Eğer askerin annesi hayatta değilse baba da askerlik yardımı için başvuruda bulunabiliyor.

Mecburi askerlik görevini yerine getiren, ihtiyaç sahibi er ve erbaşların ailelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenli olarak nakit yardımı yapıyor. Asker aileleri ilgili devlet yardımından yararlanabilmek için başvurular illerde valilikler bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ‘na yapılıyor. İlçelerde ikamet edenler ise kaymakamlık bünyesinde faaliyet gösteren İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ‘na yardım başvurusu yapabiliyor.

Yardım başvurularının ardından Vakıf Mütevelli Heyeti sosyal inceleme raporları doğrultusunda kişinin durumunu uygun görürse yardım kararını onaylıyor.

Asker Ailelerine Devlet Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Asker yakının devlet yardımı almak için başvuru yaparken tek ihtiyacı olan belge kimlik.. Başvuru sırasında yanınızda kimliğinizin olması yeterli oluyor. Ancak kimliğinizin üzerinden TC kimlik numaranızın bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Asker Ailelerine Devlet Yardımı Kimler Yararlanabilir ?

Vatani görevini yapmakta olan kişinin evli ise resmi nikâhlı eşi, evli değilse annesi yardım başvurusunda bulunabiliyor. Asker annesinin hayatta olmaması halinde ise babası başvuruda bulunabiliyor. Bekar askerin anne ya da babası boşanmış ise asker kiminle birlikte yaşıyorsa (anne ya da baba) o kişi yardım almak için başvuruda bulunabiliyor.

Yardım Paraları Nereye Yatırılıyor ?

Asker ailelerine devlet tarafından ayda 275 Lira yardım yapılıyor. Bu yardımlar her iki ayda bir olmak üzere 550 Lira olarak hak sahibi vatandaşların PTT hesaplarına yatırılıyor. Yani ödemeler PTT şubelerinden alınabiliyor.

Yardım Almak İçin Gelir Şartı Nedir ?

Asker ailesinin yardım alabilmesi için askerin hanesinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden daha düşük miktarda olması gerekiyor. Başvuru sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gelir testi yapılarak hanede kişi başına düşen gelir hesaplanıyor. 2019 yılı için gelir sınırı şartı 609 TL. Haneye giren para kişi sayısına bölündüğünde bu tutarın altında çıkıyorsa o aileye muhtaç asker aylığı bağlanıyor.

Asker Ailelerine Yapılan Yardımın Süresi Ne Kadar ?

Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Programı, askerlik süresince devam ediyor. Yani bu yardım için maksimum süre 12 ay sürüyor.

Yardımdan Kimler Yararlanabilir ?

Hanede 1’den fazla asker olması durumunda her asker için ayrı ayrı yardım başvurusu yapılabiliyor. Muhtaç asker ailesi yardımından yararlanan bir kişi yetim yardımından da yararlanabiliyor. Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık kararı vermesi şartıyla engelli ve yaşlı aylığı alan kişiler de asker yardımından yararlanabiliyorlar.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın