Banka Kredi Puanımı Nasıl Öğrenirim?

Kredi puanları, bankalar üzerinde birçok işlemi yapabilmenize ve bunları da belirli bir sisteme göre kullanabilmenize olanak sağlamaktadır. Bu yüzdende kredi puanlarının bir kişide iyi olması, bankalar ile iyi geçinebilmesine ve istediği işlemleri rahatlıkla yapabilmesinde önemli bir rol oynadığı da bilinmelidir. Ülkemiz üzerinde banka kredi puanımı nasıl öğrenirim diye soruacak olursanız, bunun için Findeks üzerinden yola çıkmalısınız. KKB Findeks üzerinden herkesin kredi notu öğrenilebilmekte ve bu konuda temel adımlarda atılmaktadır. Bu yüzden de KKB üzerinden 9 banka ortaklığında kurulan işlemler, her bir finansal yapılanmanın KKB’ye ortak bir şekilde müşterilerinin sistemlerini paylaşarak, verilendirme sağlamaktadırlar. Bu yüzden de kredi notunu öğrenmek için Findeks KBB üzerinden işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Findeks risk raporu olarak da bilinen bu sistem, bankaların internet şubelerinde yada mobil bankacılık alanlarında da yapılabilmektedir. Doğrudan ilgili sayfada, Findeks KKB ismini taşıyan bağlantılar üzerinde işlem yaparak, mevcut olan kredi notu öğrenilebilir. Genel anlamda, banka kredi puanımı nasıl öğrenirim sorusunda internet üzerinden kolay bir işlem yapabilmek oldukça kolaydır.

Kredi Notu Değerlendirilmesi ve Sonuçları

Kredi notunu öğrendiniz ve tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyorsanız, 5 farklı dereceden oluşan bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem bir banka için önemlidir ve kredi notu iyi olan ile kötü olan kişilerin belirlenmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Banka kredi puanımı nasıl öğrenirim dedikten sonra puanınızı öğrendiğinizde, şu değerlere bakmalısınız.

  • 0-500 Kredi Puanı: Bu en düşük kredi notudur. Kredi alma ya da diğer başvurularda, olası risk olarak değerlendirilmektedir.
  • 500-800 Kredi Puanı: Bu oran ise, ortalamanın bir altında olan türdür. Kişilerin kredi başvurusu taleplerinde mutlaka kefil aranma ya da ipotek isteme durumları söz konusu olarak, bankalar güvence isteyebilir.
  • 800-1100 Kredi Puanı: Tam olarak orta halli bir risk değerini oluşturmaktadır. Bankalar duruma göre kişinin geliri üzerinden hesaplayarak, kredi başvurularını onaylayabilir.
  • 1100-1400 Kredi Puanı: Bir kişi için iyi olabilecek bir tanımlama da yer alır. Bu alanda yer alanlar, bankalr ile geçmişi olan ve borçlarını her zaman düzenli ödeyenler için aldıkları puandır. Bankalar bu tür müşterilerine kredi başvurularında olumlu sonuçlar vermektedirler.
  • 1400 ve üzeri Kredi Puanı: Hem düşük faiz ile kredi imkanı, diğer işlemler banka tarafından bu kredi notuna sahip olanlara verilir. Bunlar bankalarda her zaman iyi ödemeye sahip olan, sorun çıkarmayan sorunsuz müşteri olarakta değerlendirilebilir.

Tüm değerlendirmeler bu şekilde işlem görmektedir. Bu oranlara bakarak, kendi kredi notunuzu sorun yaşamadan öğrenebilirsiniz. Kredi puanında önemli olan, her zaman bankaya olan borçlarınızı ve faturaların düzenli olarak ödenmesini de kapsamaktadır. Bu yüzden de istenileni uygun bir biçimde vererek, kredi notunuzu yüksek tutmayı hedefleyebilirsiniz. Borçlarınızı ödemeyerek, geciktirerek sürekli olarak kredi notunuzu düşüreceğinizi de unutmamalısınız.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın