Bankalara Borcu Olanlara Bakandan Sicil Affı Müjdesi

Daha önce borçlarını ödemekte zorlandığı için kara liste kaydı olanlara müjdeli haber geldi. Bankalara borcu olanlara Bakandan Sicil Affı müjdesi geldi, milyonlar heyecanla konunun netliğe kavuşmasını bekliyor. 2019 yılında kredi sicil affı  ya da başka bir deyişle kara liste affı bekleyen yaklaşık 12,5 milyon vatandaşı mutlu edecek haber Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi. Bugün son dakika haberi olarak ajanslara düşen habere göre Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu ’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bakan Pekcan henüz bir sicil affının gündemde olmadığını fakat konunun tekrar gündeme getirileceğini söyledi. Bakanın kredi sicil affına ilişkin bu umut verici açıklaması ile banka borcu olanlar umutla beklemeye başladı.

Bankalara Borcu Olanlara Bakandan Sicil Affı Müjdesi

Ticaret Bakanı Pekcan milyonlarca esnafı ilgilendiren kredi sicil affının tekrar gündeme getirileceğini belirtti. 2019 yılı Haziran ayı itibariyle takipteki kredilerin brüt tutarı 116 milyar Lira’ya yükseldi. Türkiye ‘de kara listeye giren, temerrüde düşen ve icralık olan 12,5 milyon kişi bulunuyor.

Esnaf sanatkarlara sicil affı getirilmesi konusunda sorulan bir soruya Bakan Pekcan, “Sicil affı bizim tek başına alabileceğimiz bir karar değil. İlgili bakanlıklarımızla bunu daha önce de konuştuk, tekrar gündeme getiririz” ifadelerini kullandı.

Meclise Kara Liste Affı İçin Teklif Sunulmuştu

Kara listeye giren vatandaşların borcu için af talep eden İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun geçen hafta meclise kanun teklifi vermişti. Ergun, borcunu 8 ay içinde ödeyen ya da yeniden yapılandıranların kara listeden çıkarılmasını öngören bir kanun üzerinde çalışmıştı.

İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun kanun teklifi ile alakalı şu ifadeleri kullanmıştı:

2017 yılında kobi kredileri ve ticari krediler, tüketici kredileri ve kredi kartları nezdinde takipteki kredilerin brüt tutarı 64 milyar TL düzeyindeyken, bu rakam 2019 yılı Haziran ayında 116 milyar TL ‘ye ulaşmıştır.

Bankalara borçlarını ödemiş olmalarına rağmen sicil dosyaları nedeniyle kredi talebinde bulunan vatandaşlar sorunlar yaşamaktadır. Daha önce çıkarılan yasalar ile Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulan Risk Merkezi ’nin tuttuğu sicil kayıtlarının dikkate alınmayabileceği öngörülmüştür. Ancak bu ifade, bankalar ve finansal kuruluşlara takdir yetkisi sağlamakta ve vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm getirememektedir. Bu nedenle sicil affı kanun değişikliği gerekmektedir.

Bankalara Borcu Olanlara Bakandan Sicil Affı Müjdesi

12,5 Milyon Kişi Sicil Affını Bekliyor

Genel kurulda konuya ilişkin bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ayhan Barut ise; sadece kredi kartı borcu yüzünden yasal takibe düşen 3.000.000 vatandaşın bulunduğunun altını çizdi. Ayhan Barut, “Ülkemizde kara listeye giren, temerrüde düşen ve icralık olan 12.500.000 kişi bulunuyor” şeklinde konuştu.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın