Başvuran Herkese 50 Bin TL Kredi Müjdesi

Başvuran herkese 50 bin TL kredi müjdesi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ‘tan geldi. Bakan Varank, KOSGEB tarafından girişimciler için faiz destekli yeni bir kredi programı başlatıldığını ve program kapsamında başvuran herkese 50 bin Lira ‘ya kadar kredi kullandırılacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre KOSGEB ‘in girişimcilik destek programından yararlanan ya da yararlanmayı planlayan girişimcilere, 50.000 TL ‘ye kadar yeni bir kredi programı başlatılıyor.

Başvuran Herkese 50 Bin TL Kredi Müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KOSGEB tarafından uygulanan girişimcilik destek programından yararlanan ya da yararlanmayı planlayan girişimcilere 50 bin TL ‘ye kadar yeni kredi müjdesi vererek, ” İlk kez uygulanacak bu mekanizmayla, 50.000 TL ‘ye kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak” ifadelerini kullandı.

TechXtile Start-Up Challenge ile Bursa Textile Show Açılış Töreni, Bakan Varank, Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa milletvekilleri Efkan Ala ve Hakan Çavuşoğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Melek Yatırımcı Sayısı Daha da Artacak

Girişimciliği güçlendirmek adına Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu ve İnternet Sitesini kurduklarını ifade eden Bakan Mustafa Varank, “Bu platformda yatırımcıların tanıtılmasının yanı sıra, girişimcilerin kullanabileceği kaynaklar hakkında bilgilendirme yapacağız. Erken dönem girişimciler için vergisiz veya kolay vergili dönem gibi mekanizmaları geliştirmek istiyoruz. Yurt dışından gelen girişimciler için hoş geldin paketi ve girişimci vizesi gibi uygulamaları ilgili bakanlıklarımızla çalışacağız. Ekosistemin geneli için finansman kaynakları da özel bir önem taşıyor. Bu maksatla melek yatırımcıların sayısını ve etkinliğini artıracak, kitlesel fonlamanın kullanımını yaygınlaştıracağız. Yine, girişim sermayesi fonlarının hacmi ve kullanımını artıracak tedbirler alacağız.

Başvuran Herkese 50 Bin TL Kredi Müjdesi

KOSGEB’in girişimcilik destek programından yararlanan ya da yararlanmayı planlayan girişimcilerimize, 50 bin Lira ‘ya kadar yeni bir kredi programı başlatıyoruz. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla, 50.000 TL ‘ye kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda 50.000 Lira ‘lık limit 70.000 TL ‘ye çıkacak. Kredinin teminatını ise Kredi Garanti Fonu verecek. Girişimcilerimiz sadece anapara ve çok cüz-i miktarda bir faiz ödemesi yapacak. Biz bu programla, girişimciler için önemli olan işletme sermayesine ek bir katkı sağlamayı hedefledik” diye konuştu.

Doktora Yapan Öğrencilere 4500 TL Burs Veriliyor

Ar-Ge ekosistemini iyileştirmek adına 17 senede önemli adımlar attıklarını belirten Bakan Varank, “200’ü aşkın üniversite, bin 500’ün üzerinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi, 84 Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve 112 bin araştırmacı bu ekosistemin temel aktörleri.

Niceliğin yanı sıra, niteliği de daha üst basamaklara çıkarmak istiyoruz. Bunun için de; çocuklardan gençlere varıncaya dek, geleceğimizin teminatı olacak yeteneklere yatırım yapıyoruz. Kuracağımız 100 Deneyap teknoloji atölyesinde 5 yılda yaklaşık 50 bin özel yetenekli öğrencimiz teknoloji eğitimleri alacak. Bu sene ilk kez Uluslararası Lider Araştırmacılar Programını uygulamaya başladık ve beklentimizin çok ötesinde bir taleple karşılaştık. Yine bu dönem başlattığımız Sanayi Doktora programında geçtiğimiz hafta yeni çağrıya çıktık.

Gayemiz üniversite-sanayi iş birliğini daha güçlü ve verimli bir hale getirmek. Programa kabul edilen doktora öğrencilerine aylık 4 bin 500 lira burs veriyoruz. Tekstil mühendislerimizi de bu programa başvurmaya davet ediyorum. Sektörde oluşturacağımız yeni markalar, yeni iş modelleri ya da teknoloji yoğun ürünler ülkemize rekabet avantajı sağlayıp, sıçrama yaptırabilir. Türkiye ekonomisi emin adımlarla yoluna devam ediyor.” şeklinde konuştu.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın