Bin 198 Kadın Girişimciye Hibe Verildi

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Türkiye’nin kırsal alanlarında yatırım yapan 1198 kadın girişimciye toplam 509 milyon 360 bin lira hibe verdi.

Kurumdan oluşturulan yazılı bildirime göre, Avrupa Birliği’nin aday ve potansiyel aday ülkeler amacıyla meydana getirdiği Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Aracı (IPARD) Programı kapsamındaki 42 ilin kadın girişimcilerinden, detaylı sektörlere dair toplam bütçesi 1 milyar 60 milyon lira değerinde yatırım projeleri sunuldu. TKDK, yatırımların tamamlanmasıyla kadın girişimcilere 509 milyon 360 bin lira hibe ödedi.

En çok hibe Ankara’daki kadın girişimcilere

İller bazında incelendiğinde, TKDK’nın hibe verilen en çok sayıda kadın girişimci projesi Samsun’da bulunuyor, Samsun’dan 68 kadın yatırımcı hibe aldı.

Samsun’u 67 projeyle Ankara, 65 projeyle de Amasya takip ederek ilk 3 sırayı paylaştı.

Bu projeler amacıyla Ankara’ya 56 milyon 372 bin lira, Samsun’a 20 milyon 860 bin lira, Amasya’ya ise 8 milyon 144 bin lira hibe ödendi.

10 Projeden 1’i Kadın Yatırımcılara Ait

TKDK, kuruluşundan bugüne kadar toplam 11 bin 534 projeye hibe ödedi. Kurum doğrulusunda hibe verilen her 10 proje sahibinden 1’ini kadın yatırımcılar oluşturuyor.

Kadınların mesleki kapasitelerinin yükseltilerek ekonomik hayata daha çok katılımı ve kadın istihdamının arttırılması amacıyla, projelerin değerlendirilme sürecinde kadın girişimcilere ek puan verilerek pozitif ayrımcılık uygulanıyor.

Hibe Kapsamında Bulunan İller

Hibe kapsamında Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat olmak üzere toplam 42 kent bulunuyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın