Bitcoin 15 Bin Doların Altına Geriledi

Bitcoin’in öncülük ettiği internet aracılığıyla kullanılan ve herhangi bir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan kripto para birimleri piyasasının hacmi, Bitcoin´deki fiyat düşüşünün etkisiyle yüzde 2.5 düşüşle 631 milyar dolara geriledi.

Kripto para piyasasının belirleyicisi Bitcoin, geçtiğimiz hafta 20 bin dolar seviyesine ulaşarak rekor tazelemişti. Son günlerdeki fiyat kayıplarıyla 15bin doların da altına inerek 14 bin dolar seviyesine geriledi.

Bitcoin 276 milyar dolarlık piyasa değeriyle, yaklaşık 1,400 adet kripto para biriminin oluşturduğu 631 milyar dolarlık piyasanın yüzde 43.8’ini oluşturuyor. Kripto para piyasasında son 24 saatlik işlem hacmi ise 49.6 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Piyasa değeri sıralamasında ilk beşte yer alan kripto para birimlerindeki günlük değişimler, Bitcoin yüzde 9.24, Litecoin yüzde 10.11 ve Bitcoin Cash yüzde 11.77 Ethereum yüzde 14.68 ve Ripple yüzde 2.66 düşüş yaşadı.

Bitcoin’in Mucidi Ortaya Çıktı

Avustralyalı iş adamı Craig Wright, sanal parayı bulan kişi olduğunu ve uzun süredir Nakamoto lakabını kullandığını duyurdu. Bitcoin’in önde gelen kullanıcıları ve sanal parayı geliştiren yazılımcılar da Craig Wright’ın Bitcoin’i bulan kişi olduğunu teyit ediyor. BBC’nin haberine göre Craig Wright kimliğini açıklarken, Bitcoin’in yaratıcısına ait olduğu bilinen Bitcoinlere dair teknik verileri de paylaştı ve böylece sanal paranın yaratıcısı olduğunu da kanıtlamış oldu. Kimliğini BBC, Economist ve GQ yayın kuruluşlarına eş zamanlı olarak açıklayan Wright, BBC’ye tarihte gerçekleşen ilk Bitcoin para transferine dair dijital belgeleri de gösterdi. Craig Wright, kimliğini açıklayarak Bitcoin’in mucidinin kim olduğu tartışmalarına bir son vermek istediğini ifade etti.

Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini ifade eden Craig Wright, “Kimliğimi açıkladım çünkü son zamanlarda üstümde giderek artan bir baskı vardı. Sevdiğim insanların da aslı olmayan dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemedim” diyor. Yetkililer Wright’in kimliğini devam eden bir vergi soruşturması yüzünden açıkladığını belirtti.

Bu sanal para biriminin bağlı olduğu bir güç veya merkez bulunmadığı için fiyatını tamamen arz ve talep koşulları belirliyor. Normal ekonomi şartlarında olduğu gibi talep artınca fiyat yükselirken, talep azalınca fiyat düşüyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın