Bitcoin 2018’e Kötü Başladı

2017 yılında çok ses getiren, üzerinde tartışılan ve bir o kadar değer kazanan Bitcoin 2018’e değer kaybederek girdi.

Geçtiğimiz sene boyunca sürekli yükseliş eğiliminde olan Bitcoin, 2018 yılının ilk gününde Cuma günkü borsa kapanışlarına göre %4,8 değer kaybederek 13 bin dolar seviyesine geriledi. Bu düşüşle birlikte böylece Bitcoin 2015 yılından beri ilk defa yeni bir yıla düşüşle başlamış oldu.

2017 yılına girerken 1.000 dolar seviyesinde başlayan Bitcoin yıl içerisinde yaklaşık 20 kat değer artışı yaşayarak 20 bin dolara dayanmış ancak yılın son ayında dalgalı bir iniş çıkış grafiği yakalamıştı. 2017 yılını ise 14 bin dolar seviyesinde kapatmış oldu. Yakın zamanda ABD’nin iki ünlü borsasına ev sahipliği yapan ünlü Wall Street’te Bitcoin vadeli işlem görmeye başlamıştı. Bu kripto para biriminin meşruluğu yönünde ilk önemli adımdan sonra Bitcoin yüzde 17 değer kazanmıştı ancak son 1 aydır düşüş eğilimi içerisinde olduğu görülüyor.

2017 Yılının En Çok Değer Kazanan Kripto Parası Ripple Oldu

Geçtiğimiz sene her ne kadar en çok konuşulan Bitcoin olsa da en çok değer kazanan kripto para birimi Ripple oldu. 2017’de Bitcoin ile birlikte diğer kripto para birimleri de genel olarak değer kazandı.

Ripple 2017 yılında yüzde 36 bin 018 değer kazanarak en çok değer kazanan para birimi olmayı başardı. 2012 yılında California’da Bitcoin geliştiricileri tarafından geliştirilen ve kullanıma açılan Ripple, ekonomi uzmanlarına göre Bitcoin’in en güçlü halefi ve rakibi olarak görülüyor.

2018 yılına düşüşle başlayan Bitcoin’in dışında diğer kripto para birimlerinin ne yönde eğilim gösterecekleri yatırımcılar tarafından merak konusu. Bitcoin’in yeni yıla değer kaybederek girmesi ile bazı uzmanlar tarafından tekrar balon olduğu ve ani şekilde çok değer kaybedeceği söylemlerini beraberinde getirdi.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın