DenizBank Mortgage Kredisi nasıl alınır?

Mortgage, sabit gelirli çalışanların ev alabilmesinin kapısını sonuna kadar açan, yıllarca ödenen kiraların boşa gitmesini engelleyen, en iyi kredi türlerinden birisidir. Neredeyse tüm bankaların bu kredi türü ile ilgili uygulaması bulunmaktadır. Bu yazımızda Denizbank mortgage kredisi (konut kredisi) hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Öncelikle Denizbank konut kredisi müşterilerine 25 yıla kadar taksit seçeneği sunmaktadır. Bugün bir çok bankanın konut kredisini maksimum 20 yıl vadeli olarak sunduğunu düşünecek olursak, bu aradaki 5 yıllık vade taksit ödemeleri konusunda kredi kullanan kişileri bir nebze de olsa rahatlatacak bir uygulamadır.

 

 

Denizbank konut kredisinin ikinci avantajı satın alacağınız evinin değerinin %80’ine kadar kredi kullanabilmenizdir. Yine diğer bankalar bu oranı %75 olarak belirlemişlerdir. Bu da sizin daha az anapara ile ev alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, 100.000 TL değerinde bir ev beğenirseniz, elinizde sadece 20.000 TL olması yeterlidir.

Denizbank konut kredisi faiz oranları 2017, farklı seçenekler ile açıklanmıştır. Bu seçenekler krediyi kaç ay taksit olarak kullanacağınız ile doğru orantılı olarak değişmektedir.

-0-24 ay arası; %0,97 faiz

-25-60 ay arası; %1,13 faiz

-61-120 ay arası; %1,18 faiz

-120-300 ay arası; %1,21 faiz oranı ile işlem görmektedir.

Bu tabloya göre örnek bütçelendirme şu şekilde olmaktadır. 100.000 TL konut kredisi çektiğinizi varsayarsak;

-24 aylık kredide, toplam geri ödeme 112.573 TL ve aylık taksit 4.690 TL’dir.

-60 aylık kredide, toplam geri ödeme 138.244 TL ve aylık taksit 2.304 TL’dir.

-120 aylık kredide, toplam geri ödeme 187.475 TL ve aylık taksit 1.562 TL’dir.

-300 aylık kredide, toplam geri ödeme 373.096 TL ve aylık taksit 1.243 TL’dir.

Örnek hesaplamada da görüldüğü üzere, kredinin geri ödeme süresi arttıkça, aylık taksitler düşmekte ancak toplam geri ödenecek miktar artmaktadır. Eğer bütçeniz uygun ise her zaman 10 yıllık faiz oranları ve geri ödeme tipleri daha uygun olmaktadır.

 

 

Denizbank konut kredisi için gerekli belgeler şunlardır:

-Üzerinde TC kimlik numarası bulunan bir kimlik

-Gelirinizi gösteren belgeler (eğer bankanın maaş müşterisi iseniz bu belgeler daha az olacaktır)

-Mali durumunuz yeterli gelmez ise kefil ve kefilin gelir durumunu gösteren belgeler

-Alınacak ev için DASK poliçesi

-Krediyi çekecek kişi için sağlık sigortası

Krediyi çektikten sonra mali durumunuz iyileşebilir, ya da kötüleşebilir. Bu gibi durumlarda, bankaların verdiği bir takım hizmetler vardır. Denizbank konut kredisi yapılandırma da bu hizmetlerden birisidir. Bankaya başvurarak, kredinizi yeniden yapılandırabilirsiniz. Eğer geri ödeme sürecini uzatmak isterseniz faiz oranı daha yüksekten hesaplanarak yeni bir ödeme planı çıkartılabilir. Aynı şekilde, borcunuzu daha hızlı ödeyerek bitirmek isterseniz, araya büyük ara ödemeler konabilir veya yeniden yapılandırma ile faiz oranı düşürülebilir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın