Emeklilerin Beklediği İntibak Kararı Açıklandı

5 milyona yakın emeklinin gözü kulağı Anayasa mahkemesindeydi. Mahkeme; intibak, yani emekliler arasındaki maaş farkını giderecek düzenlemeyi kabul etmedi. Yani 2000 yılı öncesi ve sonrası emekli olanların maaşları arasındaki uçurum aynen kalacak.

Anayasa mahkemesi emeklilerin lehine karar verseydi, 2000 yılı ve sonrası emekli olanların maaşları 50 ile 350 TL arasında yükselecekti. Özellikle 2008 sonrası emekli olanlar çok kötü durumda. Bugün asgari ücretten emekli maaşları 800 TL’ye kadar düşüyor.

2000 yılı sonrası emekli olanların intibak umudu yüksek mahkemenin verdiği kararla söndü. Aslına sırada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi var, ancak emeklinin oraya da besleyecek umudu kalmadı.

Yargı Yolu Kapandı Gözler Meclise Çevrildi

Mahkeme, “Anayasa’nın 148’inci maddesinin dördüncü fıkrasında, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin şikayetlerin, bireysel başvuruda incelenemeyeceği belirtilmiştir” diyerek intibak başvurusunu kabul etmedi. Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının ardından gözler Meclis’e çevrildi. 2000 yılı ve sonrasında emekli olan yaklaşık 5 milyon kişiye intibak, yasal düzenleme yapılarak hayata geçirilebilecek. Düzenleme yapılırsa, milyonlarca emeklinin maaşı yeniden hesaplanacak. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlar, önceki intibakta olduğu gibi 355 liraya varan zamlardan yararlanabilecek.

5 Milyon Kişiyi İlgilendiriyor

İlk intibaktan yaklaşık 2 milyon SSK’lı yararlandı. Maaşlarda 50 ile 355 lira arasında artış yaşandı. Yeni intibak hayata geçerse, yaklaşık 5 milyon kişinin yararlanacağı belirtiliyor. Zam oranının da ilk intibaktaki gibi 50 ile 350 lira arasında olması bekleniyor.

Eşitlik sağlanacak

2000 yılından önce emekli olan SSK’lılara intibak yasası çıkartılmış ve 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. Hatta yapılan bazı hatalar dolayısıyla maaşı eksik bağlandığı tespit edilen 2 bin 500 kadar emeklimize 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler de yapıldı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş bu haktan yararlanırken 1 Ocak 2000’de yani bir gün sonra emekli olan birisi ise yararlanamadı. Tüm emeklilerin toplu sözleşmeyle zamlarının belirleneceği bir sistem kurulması ve böylece emeklilere eşit zam imkânı gelmesi kamuoyu tarafından bekleniyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Emeklilerin Beklediği İntibak Kararı Açıklandı (2 Yorum)

  1. En ,1000 TL emekli nasıl gecinsin endüşük emekli 1600 TL oldu kime memur emeklisine normal SSK emekli 1100 TL alıyor eşitlik olmalı