Emekliye “Yüksek Maaş” Formülü

Türkiye’de pek çok emekli her ay hesap kitap yapıyor bulunduğu ayı borçsuz çıkarmanın formülünü arıyorlar. Sosyal Güvenlik Uzmanı Erhan Nacar’a göre emekli maaşını yükseltmenin bir yolu var.

İlk Emekli Maaşınızı Araştırmadan Almayın

Sosyal güvenlik uzmanı Erhan Nacar, emekli vatandaşa daha yüksek maaş için yol gösterdi. Nacar, “kişinin maaşı 1.000 TL üzerinde geldiyse hele 1.500-1.600 TL geldiyse sorun yok. Ama kişinin maaşı 1.000 TL’nin altında geldiyse, tereddüt ediyorsa maaşını çekmesin. Çünkü ilk maaşını çekerlerse itiraz hakları ölür.”

Maaşınızı Çekmeden Önce SGK’ya Başvurun

Nacar, ilk mesajını yeni emeklilere verdi, daha fazlası için maaşınızı çekmeden önce SGK’ya başvurun dedi, “ilk maaşını çekmesin, itiraz etsin çünkü emekli aylıkları yanlış hesaplanır. Daha doğrusu ilgili Sosyal Güvenlik Kurumuna ilgili numaraları bildirmediği için düşük maaş bağlanabilir. İtiraz ettikten sonra emeklinin aldığı aylık normal seviyeye gelecektir.”

Sosyal güvenlik uzmanı Nacar, Doğuda çalışanla Batıda çalışanlar arasında maaş farkı olabileceğini söyledi, “Doğuda emekli olan soğuk bölge olduğu için düzenli olarak iklim gereği aynı yerde kalabiliyor. Ama Batıda emekli olan örneğin İzmir’de çalışan bir vatandaş İstanbul’a gidebiliyor veya farklı illeri gezebiliyor ve böylelikle her gittiği ilde farklı numara alabilir, farklı bir SGK numarası işlenebilir. Yani gerçek olan numarasının üzerine o günler eklenmeyebilir. Emekli maaşı bağlanınca SGK’ya farklı illerde çalıştığımızı beyan etmezsek o zaman aylıklarımız düşük bağlanır.

Farklı illerde çalışanlar ilk SGK numaraları ile devam etmeli. Numara değişikliğini de mutlaka SGK’ya bildirmeli. Nacar, “Sosyal Güvenlik Kurumundaki kurumlara emekli kişi daha önceden bir dilekçe verebilir. Benim kaç yılım var, ne zaman emekli olacağım şeklinde. Buna göre yol haritasını çizebilir.”

Tüm Bilgileri Eksiksiz Doldurun

Nacar’a göre emeklilerin yaptığı bir yanlış daha var. Nacar,” pek çok kişi emekli olduğunda sadece adını soyadını, TC numarasını, adresini ve alta imzayı atıp geçiyor. Ama emekli olacak kişi bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını yazarsa, 80 TL ile 150 TL arasında daha fazla emekli maaşı alabilir.”


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın