Eşi Çalışmayanların Maaşı Yükseliyor

Çalışanların merakla beklediği haber için geri sayım devam ediyor. Kamu Personeli Danışma Kurulu ‘nda masaya yatırılacak olan yeni tasarıyla, eşi çalışmayan 2 çocuklu memur emeklisine, her ay 344 lira ödenecek. Eğer kuruldan çıkacak karar beklentiler yönünde olursa eşi çalışmayanların maaşı yükseliyor..

Eşi Çalışmayanların Maaşı Yükseliyor

Türkiye Emekliler Derneği ve memur sendikaları, memurlara verilen aile yardımının, memur emeklilerine de verilmesini talep ediyor. KPDK toplantısında, emeklilere ve memurlara yönelik pek çok talep masaya yatırılacak. Konu ile alakalı bir açıklama yapan Türkiye Emekliler Derneği, “kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin” talebini tekrarladı.

Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilecek Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısında memur sendikaları, “memurlara verilen aile yardımı emeklilikte de sürsün” talebini dile getirmeye hazırlanıyor. Konu, KPDK ‘da karara bağlanmazsa, bu yıl yapılacak toplu sözleşme gündemine taşınacak.

Eğer Emekliler Derneği ve sendikaların talepleri kabul görürse, emekliler aylık 344 TL ‘ye varan ek gelire kavuşacaklar. Söz konusu istek gerçekleşirse, diğer emekliler için de emsal teşkil edecek. Memurlara her ay aile yardımı kapsamında, çalışmayan eş için ödenen tutar, aylık 278,69 TL olacak. Çocuk yardımı tutarı da 0 – 6 yaş için 65,30 TL iken, 6 yaş üstü için 32,65 TL. Halen eşi çalışmayan, 0 – 6 yaş arası 2 çocuğu olan bir memur, aylık 409,29 TL aile yardımı alabiliyor.

Aile Yardımları Artacak

Memur ve emeklilere ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte artırılıyor. Emekliler için de aile yardımı uygulamaya geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343,99 TL daha fazla ödeme alabilecekler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın