Esnaf Destek Kredileri – 2020

Korona virüsü nedeni ile yaşanan salgın ülkemiz ekonomisini de önemli derecede etkiledi. Virüsle mücadele için alınan tedbirler hem esnafları, hem küçük işletmeleri, hem KOBİ’leri hem de büyük işletmeleri olumsuz olarak etkiledi. Bu nedenle de ekonomik zorluklar yaşayan esnaf ve işletmelerin nakit ihtiyacı artış gösterdi. Bizler de tüm işletmelerimiz için kamu bankaları ve kurumları tarafından sağlanan kredi desteklerini Esnaf Destek Kredileri – 2020 başlıklı bu haberimizde sizler için hazırladık.

Esnaf Destek Kredileri – 2020

2020 yılına özel olarak hazırlanan kredi ve destek paketleri ile esnaf ve işletmelere çok önemli destekler sağlanıyor. Faizsiz esnaf kredilerinden, düşük faizli kredilere, 6 ay ödemesiz kredilerden kredi kartı desteklerine kadar pek çok destek kalemi sizler için hazırlanmış. Özellikle geçtiğimiz ay duyurulan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi ile destekler adeta yağdırıldı. Gelin şimdi o destekleri sırası ile inceleyelim..

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf ve sanatkarların desteklenmesi amacıyla, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri tarafından sunulan esnaf kefalet kredisi, hem sunduğu limitle hem de uygun faiz ve geri ödeme modeli ile, esnaflar için can suyu niteliğinde bir kredidir. Kredi ihtiyaçlarında 200 bin TL ‘ye kadar limit sunan, sıfır kilometre araç alımında 500 bin TL ‘ye kadar limitle sunulan esnaf kefalet kredisi, işletmesini büyütmeyi amaçlayan birçok esnaf için yardımcı bir kredidir. Esnaf kefalet kredisi limiti, şartları ve nasıl alınacağına ilişkin izlenmesi gereken yollar ise şöyle..

Esnaf ve sanatkarlar, hammadde ya da döner sermaye ihtiyaçlarını finans edebilmek adına kullanacakları işletme kredilerinde, üst limit 200 bin TL ’dir. Bunun yanında, işyeri ya da sıfır kilometre araç (otomobil, kamyonet, otobüs vs) alımında ise yatırım kredisi üst limiti 500 bin Lira ’dır. İşyeri edindirme kredisinde vade 120 ayken, taşıt kredisinde ise vade 84 aydır. Esnaf kredisinde limit, yıllık yüzde 4,5 olarak belirlenmiş. Kredi vadesi ise maksimum 5 yıldır.

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Kefalet kredisi için başvurmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken nitelikler esnaf ve sanatkar olmanın yanı sıra, esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak ve kooperatifin çalışma bölgesi içinde bulunuyor olmaktır. Kooperatife giriş şartını taşıyan esnaflar, yazılı müracaat ile başvuru yapabilir, bunun ardından 15 gün içinde olumlu ya da olumsuz yanıt verilir. Kredi talebi göndermenizin ardından kooperatif, ekonomik ve mali durum istihbarat araştırmasının ardından kredi teklifini alır. Esnaf kredisi, Halkbank aracılığı ile verilmektedir. Kooperatif teklifi Halkbank’a ilettikten sonra banka da bir inceleme yapar, eğer olumlu netice alınırsa kredi verilir.

Ziraat Bankası Esnaf Kredileri

Ziraat Bankası, esnaflara birçok finansal ihtiyacın rahatlıkla yönetilebilmesi adına, farklı kredi teklifleri sunmaktadır. Ziraat Bankası esnaf kredileri nakdi krediler, gayrinakdi krediler, dış kaynaklı krediler ve proje kredileri olarak ayrılmıştır. Bunun yanı sıra tarım ve turizm gibi sektörlere özel kredi modelleri de Ziraat Bankası tarafından esnaflara sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Gün İçi Kredi

Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu kredi modellerinden bir diğeri, gün içi kredidir. Esnaf olarak, gün içinde ya da kısa vadeli nakit sıkışıklığınızda başvurabileceğiniz gün içi kredide, para gün içinde hesabınızda olur. Kredinin vadesi bir gündür ve bir gün sonunda kredi riskinin kapatılması gerekir. Gün sonunda kapatılmayan krediler, diğer kredilerde olduğu gibi işleme tabi tutulabilir. Ziraat Bankası ’nda gün içi kredi kullanmak için, bankada nakit kredi işlem geçmişi olması gerekmektedir.

Ziraat Bankası ’nda, bu krediler dışında farklı segmentteki işletmelerin finansal ihtiyaçlarına yönelik olarak, rotatif kredi, spot kredi, iskonto kredisi, döviz kredisi, ekonomi değer kredisi ve İVME finansman paketi gibi kredi modelleri mevcuttur. Banka, tarım sektörüne özel olarak bitkisel üretim kredisi, hayvancılık ve su ürünleri kredisi ile mekanizasyon kredisi sunmaktadır.

Esnaf Destek Kredileri - 2020

Vakıfbank Esnaf Kredileri

Vakıfbank, kredi ihtiyacı olan esnaflar için uygun vade ve faiz oranına sahip, çeşitli destek kredileri sunuyor. Sabit, değişken ve ertelemeli ödeme planları opsiyonları ile, esnaflar için her türlü kolaylığı sunan banka, yüksek kredi limitleri sunuyor. Vakıfbank esnaf kredileri içinde, en çok tercih edilen krediler ve özellikleri, faiz ve başvuru koşulları ise şu şekilde.

Halkbank Halden Anlayan Kredi

Vakıfbank, Esnafa Halden Anlayan Kredi adıyla sunduğu 50 bin liralık kredi seçeneği ile, 36 aya varan vade ile nefes aldıran bir avantaj sunuyor. Kredi taksitleri ertelenebildiği gibi, sabit ya da işletmenizin durumuna göre değişken taksit modelleri ile ödenebiliyor.

Vakıfbank Çek Ödeme Kredisi

Vakıfbank’ın, koronavirüs sürecinde işletmelere destek olma amacıyla çıkardığı çek ödeme destek kredisi, çek ile sık ödeme yapan işletmeler için, salgının etkisine karşı koruma amacı ile çıkarılmış bir kredidir. Çek ödeme destek kredisi, hazine destekli KGF kefaleti ile kullandırılmaktadır ve kredi tutarının yüzde 80’ine hazine kefil olmaktadır. Kredi ile ilgili detaylar ise şu şekildedir:

● Çek ödeme kredisinde, 25 Mart tarihinden önce yapılan ticari işlemlerde kullanılan çekler için kredi verilebilecektir.

● Krediler sadece Türk Lirası cinsinden verilmektedir.

● Çek bordrosunda yazan azami tarih 30 Haziran tarihi olmalıdır.

● Kredinin limiti, 2018 yıllık cirosu 25 milyon liranın altındaki işletmeler için 1.250.000 TL ’dir.

● Kredide vade en fazla 12 ay olmaktadır ve yıllık faiz oranı % 9,5 ’tir.

Bankada öne çıkan krediler içinde diğer bir seçenek ise, 100.000 Lira ’ya kadar avantajlı faiz oranı ile sunulan Esnaf Candır kredisidir. Bu kredi, 3 aya kadar ödemesiz bir kredi modelidir.

Halkbank 25 bin TL  Esnaf Destek Kredisi

Esnafa ve sanatkarlara özel, yüzde 0 faizle (faizsiz) başlatılan Halkbank destek kredisi, iki farklı destek ile sunuluyor. Bu ürünlerden ilki, “İşletme Kredisi”, diğeri ise Paraf Esnaf Kart. Esnaf Destek Paketi’ne başvurduğunuzda, otomatik olarak Paraf Esnaf Kart için de başvurunuz alınmaktadır. İşletme kredisinde limit 25 bin liraya kadar çıkmaktadır. Paraf Esnaf kart da, esnafa özel uygun faiz oranı ile 25 bin TL ‘ye kadar çıkarılabilen limite sahip. Dolayısı ile Halkbank’tan aldığınız destekle, 50.000 TL ‘ye kadar işletmeniz için kredi sağlayabilirsiniz.

Halkbank Esnafa Özel İşletme Kredisi

Halkbank esnaf destek kredisi olarak da bilinen bu kredinin limiti 25 bin TL’dir. Bunun dışında yüzde 4,5 faiz oranına sahiptir.

İşletme kredisinin geri ödemesi sürecinde 36 ay vade uygulanmaktadır. En önemli avantajlarından biri ise, ilk 6 ay ödemenin olmamasıdır. Yani Halkbank’ın sunduğu esnafa özel işletme kredisi, hem limit hem de vade açısından rahatlatan, uygun faiz oranına sahip bir model sunuyor.

Halkbank Paraf Esnaf Kart

İşletme Kredisi dışında, Halkbank ’ın esnafa sunduğu diğer bir ayrıcalık olan Paraf Esnaf Kart, kredi ile aynı şekilde 25 bin TL’ye kadar limit sağlıyor. İlk üç ay ödemesiz dönem sunan Paraf Esnaf Kart, aylık yüzde 0,95 faiz oranı sunuyor. Kartın diğer bir avantajı ise, Halkbank üye işyerlerinde 12 aya kadar taksitlendirme imkanı sunması.

Anlaşmalı tedarikçilerde özel limit sunan Paraf Esnaf Kart, taksitli ve vadeli işlem seçenekleri ile esnafları rahatlatan bir kart.

Halkbank Esnaf Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Halkbank’ın işletme kredisi ve Paraf Esnaf Kart’ı için başvuru yapmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan belgeler nüfus cüzdanı ve işletme vergi levhasıdır. Başvuru esnasında, esnaf odası kayıt belgesi ve sicil belgesi istenmemekle birlikte, banka tarafından online sorgulama ile kontrol edilecektir. Eğer esnaf oda kaydınız bulunmuyorsa, kredi alamayabilirsiniz. Başvurunuzu, Halkban Kobi web sitesi üzerinden yapabilirsiniz.

Diğer Halkbank Esnaf Kredileri

Halkbank, esnafa destek kredisi dışında sunduğu kredi çeşitleriyle, esnaf ve sanatkarların ihtiyaç duydukları finansman desteğini sunuyor. Sıfır faizli kredilerden, KOSGEB belgeli genç girişimcilere sunulan özel kredilere, Halkbank bünyesinde esnafın yüzünü güldürecek birçok kredi çeşidi mevcut. Halkbank esnaf kredileri limitleri, başvuru yolları ve diğer detaylarına bakalım.

Halkbank Esnaf Yatırım Kredisi

Halkbank’ın esnaflara sunduğu diğer bir kedi modeli ise, yatırım kredisidir. İş yeri alımı ya da taşıt alımında, esnaf kooperatifi kefaleti olmadan verilen yatırım kredisinin limiti, diğer kredilere göre yüksektir. Yatırım kredisinin şartları ve özelliklerine gelirsek, iş yeri ya da taşıt edindirme olarak iki farklı kredi altında sunulmaktadır. Limiti 500.000 TL ’dir. Vade taşıt alımında 84 ay, işyeri alımında ise 120 aydır. Kredi başvurusu Halkbank şubelerinden yapılabiliyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın