Garanti Bankası üzerinden Vergi Ödemeleri

Gelişen teknolojik olanaklar ve internetin yaygınlaşması ile birlikte, devletler, vatandaşlarına sundukları hizmetlerin kolaylaştırılabilmesi adına bu kanallara yönelmiştir. Son yıllarda Türkiye’de, resmi dairelerde oluşan kuyrukları ve karışıklıkları engellemek ve yoğunluğu hafifletebilmek adına, birçok devlet dairesine ait işlemler internet aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır. Bunların büyük çoğunluğu e-Devlet üzerinden gerçekleştirilirken öte yandan resmi dairelerin kendi web siteleri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Öyle ki; her türlü evrak ve belge takibi, başvuru ve kayıt işlemi, prim ve vergi ödemeleri artık internet üzerinden saniyeler içerisinde gerçekleştirilebiliyor ve bu sayede de vatandaş resmi dairelerde sıra beklemeden işlemlerini oturdukları yerden halledebiliyorlar.

Garanti Bankası müşterileri, bankanın web sitesi aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nca tahsil edilen her türlü vergi ödemesini gerçekleştirebilmektedir. Bu anlamda www.gib.gov.tr ekranında yer alan tüm vergi borçlarını Garanti İnternet Bankacılığı hizmetleri ve Mobil Bankacılık hizmetleri ile dilerseniz kredi kartını ile taksitlendirerek, dilerseniz hesabınız aracılığı ile doğrudan yapabilmektesiniz.

Öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi olan www.gib.gov.tr adresine giderek, ilgili vergi borçlarınızı görüntülemelisiniz. Bu ekrandan Garanti İnternet ve Hesaptan Ödeme seçeneğini tercih ettiğiniz takdirde doğrudan Garanti Bankası’nın ilgili ekranına yönlendirileceksiniz. Açılan ekrandan ilgili seçimlerinizi yaparak vergi ödemelerinizi anında oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz.

Ödeme işleminizi tamamlandıktan sonra tarafınıza “Ödeme Yapıldı” bilgisi ulaştırılacaktır. Bu işlem ekranı kapatıldıktan sonra, sisteme yeniden giriş yaparak ilgili ödemenize yönelik dekont ve ödeme bilgilerini görüntüleyebilirsiniz.

Hatalı bir ödeme söz konusu olduğu takdirde Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı ilgili vergi borcunun ödemesinin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta ile başvurulması gerekir.

Temel olarak garanti bankası emlak vergisi ödeme taksit ödemeleri, garanti bankası vergi yapılandırma ödeme ve internetten damga vergisi ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca Motorlu Taşıt Vergisi, Kurumlar Vergisi gibi diğer vergi türlerini de Garanti Bankası aracılığı ile ödeyebilmeniz mümkündür.

Bu olanaklardan yalnızca Garanti Bankası müşterileri internet ve mobil bankacılık uygulamaları ile yararlanabilmektedirler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın