GSS Prim Borcu Olanlara Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz Sağlık Hakkı

Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlar ücretsiz sağlık hizmetlerinden yıl sonuna kadar yararlanabilecek. GSS prim borcu olanları sevindirecek haber Resmi Gazete’de yayımlandı. Prim borcu olanlar yıl sonuna kadar ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek. Kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı. Buna göre Genel Sağlık Sigortası kapsamında olan ancak primini zamanında ödemeyen Türk vatandaşları, Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti alabilecek. Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişilerde ücretsiz sağlık hakkından yararlanabilecek. Ücretsiz sağlık hakkı 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacak.

GSS Prim Borcu Olanlara Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz Sağlık Hakkı

Kanunlara göre sosyal güvenlik kuruluşları dahil olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilen mal ve hizmetlerden yararlanabilmek için herkes tarafından bedelinin ödenmesi gerekiyor. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca da Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) prim borcu bulunanlar, GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanamaz. Ancak prim borcu taksite bağlanmış olanlar, ödemelerini düzenli yaptıkları sürece sağlık hizmeti alabilirler.

Genel Sağlık Sigortası konusunda ilk yıllarda ortaya çıkan kaos dolayısıyla vatandaşın mağduriyet yaşamaması adına prim borcu olanlara birçok kez geçici sürelerle sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı tanındı. Daha sonra bunlara prim borcu bulunan BAĞ-KUR’lular da dahil edildi. Sağlık hizmetlerinden yararlanma süresi cumhurbaşkanı kararları ile bir kez daha uzatılıyor. Bu kez süre, son olarak 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldı. Herhangi bir işte çalışmayıp GSS primine tabi olanlar ile BAĞ-KUR’lular, prim borçları olup olmadığına bakılmaksızın yıl sonuna kadar sağlık hizmeti almaya devam edecekler. Aynı zamanda bu kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişilerde bu haktan yararlanabilecekler.

Ücretsiz Sağlık Hakkı Sadece Kamu Hastanelerinde Geçerli Olacak

Sağlık hizmetleri normalde SGK ile anlaşmalı tüm hastaneler üzerinden alınabiliyor. Prim borcu bulunanlar ise sadece Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin hastanelerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

Çalışmasından dolayı sigortalılığı bulunmayan veya emekli aylığı almayan Türk vatandaşları, genel sağlık sigortasına tabi bulunuyor. Bunlardan, brüt asgari ücretin yüzde 3’ü oranında GSS primi alınıyor. 2019 yılı için ödenmesi gereken aylık GSS prim tutarı 76,75 TL düzeyinde bulunuyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın