Hemen SGK Dökümünüzü Kontrol Edin

SGK Hizmet Dökümünü e-Devlet sistemi üzerinden inceleyen bazı çalışan ya da emekliler, hizmet dökümündeki günler ve ayların bir kısmının hemen yanında “Ş” harfi ile karşılaştılar. Bu kodun ne anlama geldiğini merak eden vatandaşlar bu konuda çeşitli araştırmalar yapmaya başladı. SGK tarafından edinilen bilgiye göre bu kodlar “şüpheli” anlamını taşıyor. Peki bu kod ne ifade ediyor? SGK dökümünde bulunan “Ş” kodu neye yarar? Siz de hemen SGK dökümünüzü kontrol edin ve hizmet dökümünüzde bu kod varsa hemen önleminizi alın. İşte çalışanlar ve emeklileri ilgilendiren “şüpheli” kodu ile ilgili ayrıntılı bilgiler…

Hemen SGK Dökümünüzü Kontrol Edin

Son dönemlerde e-Devlet sistemine giriş yaparak SGK Hizmet Dökümünü sorgulayan vatandaşlardan bir kısmı, bazı günler ve ayların hemen yanında yer alan ”Ş” kodunu görmekteler. ”Şüpheli” anlamını ifade eden ve genelge ile birlikte ilan edilen bu kod, SGK Hizmet Dökümünde yer alıyorsa çalışanlar açısından ciddi boyutta problem teşkil edebiliyor. SGK Hizmet Dökümünde iş yerlerine yönelik getirilen denetim sisteminin bir sonucu olan ”Ş” koduyla karşılaşıldığı takdirde, müfettiş raporunda sahte olarak kabul edilirse, hem hizmet sürelerinin hem de emekliliğin SGK tarafından iptal edilebilme durumu söz konusu olabiliyor.

Ancak yine belirtilen raporda, iş yerinin (şirketin) sahte olmadığı, hizmetlerin ise gerçek olduğunun tespiti yapılırsa geçerli kabul edilmektedir. Sahte olan iş yerlerini saptamak ve hizmet süreleri eksik olan kişileri belirlemek için bir kontrol mekanizması olan bu uygulamanın kapsamı genişletildi.

SGK Hizmet Dökümü Kontrolden Geçiyor

Sigortalı çalışanlar hakkında gerçek dışı olarak hizmet süresi bildirme ve birleştirme yapılmaması için SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Programında, “sahte işyeri”, “kontrollü işyeri” ve “şüpheli işyeri”nden bildirilen hizmetlerin turuncu renk ile gösterimi sağlanmaya başlanmıştı.

Özelikle hizmet süresi eksik olanları hedefleyen sahte işyerlerini ortaya çıkarmak ve ayıklamak için başlayan bu uygulama, 15 Temmuz sonrası incelemeye alınan şirketlerde çalışmış olanları da kapsayacak şekilde genişletilmiş durumda. Hizmet süreleriyle ilgili bu ifadeler yer aldığında müfettiş denetimlerinin sonucu bekleniyor. Şirketin sahte olmadığı, hizmetin gerçek olduğu ortaya çıkarsa geçerli kabul ediliyor.

Emekli Aylıkları da Kesilebiliyor

Bu şirketler hakkında yapılan araştırma ve incelemeler sonuçlanıncaya kadar ‘Ş’ koduyla ilgili çalışma süreleri cetvelde görünmeye devam ediyor. İncelemenin ne kadar süreceğine ilişkin bir sınır yok. Böyle bir şirkette çalışan sigortalı emeklilik başvurusunda bulunabiliyor hatta emekli aylığı da bağlanabiliyor. Ama, o şirketteki hizmetleri sahte olursa ya da şirketin kendisi sahte çıkarsa oradaki hizmeti iptal ediliyor. Bu durumda prim süresi, emeklilik için gerekli asgari sürenin altına düşerse emeklilikleri de iptal edilerek maaşları kesiliyor. Bir örnek vermek gerekirse böyle bir kişi 6000 gün primle emekli oldu. Emekli olmak için 5750 prim günü koşulu aranıyor. O işyerindeki 360 günlük primi iptal edilirse prim günü 5750’nin altına düşeceği için emekli aylığı kesilecek. Yeniden aylık bağlanabilmesi için yeniden çalışarak eksik prim gününü tamamlaması istenecek.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın