Hiç Yardım Almayanlara 1000 TL Destek

Daha önce hiç yardım almayanlara 1000 TL destek verilecek.. Hükumetten ihtiyacı olanlara sosyal yardımlar yapılması konusunda birbiri ardına adımlar geliyor. İlk etapta daha önce sosyal yardım almış vatandaşlara 1000 TL destek yardımı ödemesi yapan kurumlar, bu sefer daha önce yardım almayan ancak şu anda yardıma muhtaç hale gelen ihtiyaç sahiplerine yardım yapacak. İşyeri kapanan, işten çıkarılan ya da ihtiyacı olan herkese.. İşte o detaylar..

Hiç Yardım Almayanlara 1000 TL Destek

İlk olarak Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi küresel ekonomiyi zora soktu. Korona virüs salgınının ülkemize etkilerini en aza indirmek için harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanlığı bir dizi destek paketi açıkladı. Açıklanan paketler vatandaşın rahatlamasını sağladı..

Ancak vatandaşa yapılacak sosyal destekler bu kadarla sınırlı değil.. Söz konusu programların üçüncü kısmında daha önce hiç yardım almamış vatandaşların yardım alması hedefleniyor. Burada da yardım hane başına 1000 TL olacak. İşte detaylar..

Üçüncü Kısım Sosyal Yardımlar Başlıyor

Hayata geçirilen ekonomik istikrar kalkanı paketi ile koronavirüsün etkilerini azaltmak için yeni bir sosyal destek programı da açıklandı.. Üç aşama olarak uygulanan bu destek programının ilk bölümü tamamlanmak üzere iken, ikinci ve üçüncü aşamaları da önümüzdeki günlerde uygulamaya girecek. Programın üçüncü aşamasından daha önce hiç sosyal yardım almamış ancak koronavirüs salgını sebebi ile mağduriyet yaşayanlar hedefleniyor..

İlk Aşamada 2.111.000 Haneye 1000 TL Yardım Yapıldı

Sosyal yardımların ilk aşamasında 2.111.000 haneye 1000 TL tutarında yardım yapıldı.. Bu yardım, “Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı” alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın ödeme olarak yapıldı.. 3 Nisan tarihinden itibaren PTT görevlileri, bekçiler ve kolluk birimleri aracılığıyla, 5 gün içinde yardımlar evlere ulaştırıldı..

Sosyal Yardımlarda İkinci Aşama

Sosyal destek yardımlarının ikinci kısmında da halihazırda sosyal yardım alan ancak birinci aşamada dağıtılan 1000 Lira ‘lık destekten faydalanmamış olan, 2.300.000 haneye yine 1000 TL nakdi destekte bulunulması hedefleniyor. Bu bölümdeki yardımlar henüz başlamadı, kriter oluşturma çalışmaları sürüyor.. Yardımların kısa zaman içerisinde hayata geçirilmesi bekleniyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bu yardımlar için de vatandaşların herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmadığını ve yardımların evlere götürülerek teslim edileceğini ifade etti. Dolayısı ile bu yardımlardan yararlanmak isteyenlerin hiçbir başvuru yapmasına gerek yok..

Hiç Yardım Almayanlara da Yardım Yapılacak

Sosyal yardımların üçüncü ve son aşamasında henüz kaç haneye yardım ulaştırılacağı belli değil. Bu aşamada, sosyal yardım havuzunda yer almayan ancak koronavirüs sebebi ile zor duruma düşenler, iş yeri kapananlar ve işten çıkarılan kişiler hedefleniyor..

Bu nedenle oldukça geniş bir kesimin yardım kapsamında olabileceği belirtilirken, ” Kişinin birkaç ay önce çok iyi geliri olabilir, evi olabilir, iyi yaşam standartları olabilir, ancak koronavirüs nedeniyle işletmesi kapanmıştır, kendisi de maddi zorluğa düşmüştür. Hedef tam olarak bu kişilere ulaşabilmek. Koronavirüsün maddi olarak zarar verdiği herkes bu kapsama girecek” bilgisi veriliyor.

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvuruları Yapılacak

3. faz yardım alacaklar için başvuru yapılması gerekecek. Bunun için de bir web sayfası oluşturuluyor ve açıklanacak tarihlerde e-devlet üzerinden talepler toplanmaya başlanacak..

Hiç Yardım Almayanlara 1000 TL Destek

Sosyal Yardım Tutarı Ne Kadar Olacak ?

Diğer yardım kalemlerinde olduğu gibi bu kısımda yapılacak yardım tutarı da 1000 TL olacak. Peki başvurular ne zaman alınmaya başlanacak ? Henüz kriterler ve web sayfasının çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalar tamamlandığında, Aile ve Çalışma Bakanlığı üzerinden duyuru yapılarak talep toplaması yapılacak.

Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da geçtiğimiz gün yapmış olduğu  açıklamada, koronavirüsle mücadele kapsamında kadınlara yapılan şartlı doğum yardımını 100 Lira ‘ya, eşi vefat etmiş kadınlara ödenen yardım miktarını da 325 TL ‘ye çıkardıklarını ifade etti.

Kaynak; Banka Kredileri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın