İhtiyaç Kredisi Alırken Gereken Evraklar

Evlilik, tatil, şehir değiştirme, eğitim gibi farklı ihtiyaçlar doğrultusunda alınabilen ihtiyaç kredisi farklı bankalarda değişik başlıklar altında müşteri kullanımına sunuluyor. Sizin için en uygun şartlara sahip olabilecek ihtiyaç kredileri, krediyi kullanım amaçlarınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Ancak ihtiyaç kredisi talebiniz ne ile ilgili olursa olsun, her banka gerekli şartların sağlanmasının dışında farklı belgeler talep edebiliyor. İşte ihtiyaç kredisi alırken gereken evraklar;

Kredi İçin Bankaların İstediği Evraklar

İhtiyaç kredisi taleplerinde bankalar tarafından talep edilen evraklarda farklılık olsa da, birçok banka tarafından istenen evraklar birbirine benzer nitelikte evraklardan oluşmaktadır. Günlük hayatınızda tüm resmi işlemlerde kullanım mecburiyeti olan nüfus cüzdanı, ihtiyaç kredisi başvuruları sırasında yanınızda bulundurulmalıdır. Krediyi kullanmak istediğiniz bankada hâlihazırda güncel bir kaydınız var ise, ikametgâh belgesine gerek duyulmayabiliyor. Ancak ikametgâh bilgilerinizde herhangi bir değişiklik olması veya bankada herhangi bir kaydınız olmaması gibi durumlarda, ihtiyaç kredisi başvurusu yapılırken ikametgâh belgesinin yanınızda olması gerekiyor. İkametgâhınızın Türkiye’de olmaması halinde, Türkiye’de ikamet eden bir kefil göstermeniz halinde bankalar ihtiyaç kredisi taleplerini karşılıyor.

Güncel bir SGK kaydınız yoksa veya belgelendirebileceğiniz düzenli bir geliriniz olmaması durumunda, bankalar ihtiyaç kredisi taleplerinde yardımcı olamıyor. Bu sebeple gelir elde ettiğiniz mesleğinize göre evrakların hazır edilmesi gerekiyor. Özel sektörde çalışıyor olmanız ve maaşınızı aldığınız banka dışında farklı bir bankadan kredi talep etmeniz halinde, son maaş durumunu gösteren bordronuz ve şirket imza sirküleri fotokopisini talep ediyor. Memur olmanız halinde sadece son maaş bordonuz talep ediliyor. Emekliyseniz e-devlet sistemi üzerinden emekli maaşınızı gösterir belgeyi vermeniz, serbest meslekle iştigal ediyor veya bir şirket ortağıysanız güncel vergi levhanız, bilanço/ gelir tablosu ve ticaret sicil gazetesi ve meslek odasına dair kayıt belgesi bankanın talep ettiği evraklar arasında yer alıyor. Çiftçi olmanız halinde ise, müstahsil makbuzları, çiftçilik belgesi, arazinizin tapusunun fotokopileri kredi talebinde bulunmak için yeterli oluyor.

Kredi İçin Bankaların Şartları

Bankalarda işlem yapabilmek için öncelikle 18 yaşını geçmiş olmanız gerekiyor. Bu zorunluluğun haricinde bankalardan kredi talep edebilmeniz için en önemli şart olarak kredi notunuzun kredi çekmek için uygun olması gerekiyor. Geçmişteki kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli olup olmadığına göre belirlenen kredi notunuzun düşük olması durumunda, bankalar kredi vermiyor. Bankalara göre farklılık göstermekle birlikte birçok banka kredi taleplerinde beyan etmiş olduğunuzun gelirin %50’sini aşmayacak miktarlarda aylık kredi geri ödemesi talep ediyor. Bu durum alabileceğiniz ihtiyaç kredisi tutarını etkiliyor. Bunun dışında bankalar, oluşabilecek riskleri azaltabilmek amacıyla genelde 23- 65 yaş arasındaki kişilere kredi vermeyi tercih ediyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın