İhtiyaç Kredisi En Çok Kaç Ay Taksitle Verilir?

Günümüz dünyasında bir şeyleri alabilmek adına hepimizin nakit para ihtiyacı vardır. Fakat birçoğumuz bu ihtiyacı karşılayamamaktayız. Bankalar ise bu ihtiyacımızı karşılama merkezleri haline gelmiş durumdadır. Hangi banka hangi koşullarda, ne tür kredileri, kaç adet taksit imkanı ile ve hangi faiz oranı ile vermektedir, hemen hemen hepimiz bu konular hakkında az da olsa bilgi sahibiyizdir. Tabi bu nokta da devreye, bankanın kendine özgü kuralları devreye girmektedir. Kredi tipine göre de taksit miktarı değişebilmektedir. Örneğin bir banka en fazla 36 adet taksit imkanı sunabiliyorken, bir diğer banka 48 taksit imkanı sunabilmektedir. Bu durum daha çok yasal düzenlemelerle ilgilidir.

Yazımızda ihtiyaç kredisinin faiz oranları ve hangi bankanın ihtiyaç kredisine kaç adet taksit imkanı sunduğuna bakacağız.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

 

 

İhtiyaç kredisi, evlilik, tatil, borç birleştirme, eşya alım ve bireysel ipotekli kredilerin tamamını ifade etmek için kullanılmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Taksit Sınırlaması    

 

Eski düzenlemede bankalar en fazla 36 vade ile müşterilerine kredi verebiliyorlardı. Yani üst sınır 36 vadeydi. Bu durum müşteriler açısından oldukça sıkıntılı bir durumdu. Çünkü müşteri, aylık geliri ile kısa süre içerisinde kredi taksit miktarını ödemekte güçlük çekebiliyordu. Peki, son düzenleme nedir, ne gibi yenilikler getirildi? Bu konu ile ilgili düzenleme yapma yetkisi Bankacılık Düzenleme ve Düzenleme Kurumu’ndadır. Başbakan Binali Yıldırımda bu alanda yasal bir düzenlemenin yapılacağının sinyalini vermişti zaten. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yaptığı yasal düzenlemeler sonucunda, tüm bankalar müşterilerine 48 ay vade imkanı ile ihtiyaç kredisi kullandırabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

 

 

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarına baktığımızda hepsi birbirinden farklılıklar göstermektedir. İhtiyaç kredisi vade sayısı arttıkça kredi geri ödeme miktarı da artar. Örneğin, İş bankasından 100 bin TL ihtiyaç kredisi çekeceksiniz. 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi çektiğinizde geriye ödeyeceğiniz para miktarı yaklaşık 110 bin TL geri ödemiş olursunuz.

Fakat 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi aldığınızda geriye yaklaşık 130 bin TL geri ödemiş olursunuz. Vade sayısı arttıkça geri ödeme miktarınızda artmaktadır. İş Bankası faiz oranı yüzde 1,09’dur. Diğer bankalardan da birkaç örnek verecek olursak, Garanti bankası faiz oranı, yüzde 1,53, ING Bank faiz oranı yüzde 1,09, Denizbank faiz oranı yüzde 1,30, Akbank faiz oranı 1,39, Ziraat Bankası faiz oranı yüzde, 1,11’dir. Oranlar son güncel faiz oranlarıdır.

İhtiyaç kredisi faiz oranları yukarıda da bahsettiğimiz gibi bankadan bankaya değişmektedir. Bazı bankalar belli bir miktardan sonra ihtiyaç kredisi kullandırtmamaktadır. Örneğin, 100 bin TL kredi çekmek istediğinizde sadece 3 ya da 5 bankanın ihtiyaç kredisi verdiğini, 10 bin TL gibi bir ihtiyaç kredisini ise bütün bankalar tarafından verildiğini göreceksiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın