İhtiyaç Kredisi Mi? Kredi Kartı Mı?

Planladığınız ve hayalini kurduğunuz şeylere kavuşmak veya ihtiyaçlarınız sebebiyle oluşan sıkıntıları aşmak adına ihtiyaç kredisi veya kredi kartı şeklinde iki önemli seçenek bulunuyor. Hangisinin kullanılması gerektiği konusunda ikileme düşmemek adına, ihtiyaç kredisiyle kredi kartı kullanımı arasındaki farkın öğrenilmesi büyük öneme sahiptir. Bireylerin kredi kartı veya ihtiyaç kredisi kullanma tercihlerinde önemle dikkat etmeleri gereken hususlardan bazıları sıralandığında, bireyin nakit aciliyeti, faiz oranları, uygulanan vadeler, bankaların talep ettiği masraf giderleri, kullanmak istediğiniz limit ve bireysel kredi notu durumu önemli unsurlar olarak görülmektedir.

Kredi Kartının Avantajları ve Dezavantajları

Kredi kartı almayı düşündüğünüzde, alacağınız kredi kartının sağladığı avantajlar ve dezavantajları bilerek hareket etmeniz size oldukça önemli kazançlar sağlayacaktır. Kredi kartı kullanıcıları acil nakit ihtiyacı hissetmeleri halinde banka şubesine başvuru yapmadan ve zaman kaybetmeden taksitli avans kullanma şansına sahiptir. Taksitli nakit avanslarda 5-12 ay arasında vade seçenekleri sunan bankalar, bu işlemlerin bankamatikler, bankaların internet şubeleri, mobil uygulama ve çağrı merkezleri üzerinden yapılmasına olanak sağlayarak tüketiciye kolaylık sağlamaktadır. Sürekli değişken faiz oranlarına sahip olmakla birlikte nakit avans işlemleri aylık %1,49 ile 1.84 arasında faiz oranlarıyla yapılabilmektedir. Akılda tutulması gereken husus, taksitli avans işlemi sırasında çekilebilecek tutarın kredi kartınıza tanınan limit ölçüsünde olduğudur. Nakit avans uygulamalarından faydalanmak için herhangi bir yazılı protokol veya sözleşmeye gerek duyulmamaktadır. Nakit avans uygulamasına olanak sağlayan bazı bankaların şirket kredi kartları, bayi kredi kartları ve öğrenci kredi kartlarına taksitli nakit avans işlemi izni verip vermediğine özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Unutulmaması gereken husus, kredi kart faizlerinin ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göre daha yüksek olduğudur. Nakit ihtiyaçlarınızda günlük kullanımda kolaylık sağlayan kredi kartları borç ödemelerinin zamanında yapılması şartıyla size 30 günlük faizsiz kredi imkânı sunan bir kredi çeşididir.

İhtiyaç Kredisinin Avantajları ve Dezavantajları

İhtiyaç kredisinden elde edilecek avantajlar veya dezavantajlar konusunda dikkatli bir şekilde yapılacak bir değerlendirme sonrasında, size uygun olup olmadığı konusunda karar vermelisiniz. İhtiyaç kredisinde genellikle 3-48 ay arasında taksit seçeneği sunan bankaların faiz oranları, vade süresi, kredi notu ve talep edilen kredi tutarına göre farklılık gösterebilmektedir. İhtiyaç kredisi talep etmek isteyen kişiler bankaların internet şubeleri, çağrı merkezleri ve mobil uygulamaları kullanmak suretiyle yapılabilmektedir. Ayrıca kredi başvurusu yapmış olmanın, kredi alabileceğiniz anlamına gelmediğini akıldan çıkarmamak gerekir. Bankalar, kredi taleplerini kabul veya ret etme hakkına sahiptir. Kredi talep edeceğiniz bankadan maaş ödemesi almanız durumunda alabileceğiniz kredi üst limitinde değişiklik olabilmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu (KBB) sahip olduğunuz kredi risk raporu veya kredi notunuza ait bilgilerle kredi başvurunuzun ret veya onayına karar vermekte, limitlerinizi bu bilgiler doğrultusunda belirlemektedir. İhtiyaç kredilerinde bankalar 1.09 faiz oranlarından başlamak üzere kredi kullanımına olanak sağlamaktadır. İhtiyaç kredileri için bankalara yapılan başvurularda TC kimlik bilgisinin yer aldığı kimlikler yeterli görülmektedir. Ücretli olarak bir işyerinde çalışıyorsanız maaş bordonuz, emekli olmanız durumunda emeklilik belgeniz, şirket sahibi veya ortağı olmanız halinde de firmaya ait bilgileri içeren belgeler, kredi başvurusu sırasında gereken belgelerdir. Bankaların ihtiyaç kredisi verirken kredi tahsis ücreti, hayat sigortası gibi ek masraflar da talep ettiği akılda tutulmalıdır.

Böylece nakit ihtiyacı hissettiğiniz zamanlarda bekleme ve herhangi bir sıkıcı bürokratik işleme gerek kalmadan kredi kartınıza tanınmış olan limitler oranında 12 aya varan vadelerle kredi kartı tercihinde bulunabilirsiniz. Ayrıca 48 aya varan uzun vadelerle kredi notunuzun durumuna uygun olarak alabileceğiniz ihtiyaç kredileriyle özel faiz oranlarıyla önemli avantajlara sahip olabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi şartları, buna yönelik kampanyalar, en uygun ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisi yapılandırma işlemleri, ihtiyaç kredisi alabilmek için gereken şartlar, kredi notu ve kredi notu arttırma yöntemleriyle alakalı olarak merak ettiğiniz tüm hususları sitemizde bulabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın