İş Kurmak İsteyenler İçin Hibe Kredisi Fırsatları

Bir iş kurmak, özellikle işin giriş aşamasında oldukça maliyetlidir. Bu maliyetin geri dönüşü de işin kurulmasından sonra genellikle uzun vadede ancak geri çıkarılabilmektedir. Bir finansman olarak kredi seçeneği bu anlamda değerlendirilebilir ancak bu durumda da aylık olarak ödenmesi gereken yeni bir maliyet ortaya çıkmakta ve işin kuruluşundan başlayarak, ekstra bir masraf meydana gelmektedir.

Banka kredilerinin haricinde iş kurmak isteyenlere hibe desteği de sağlanmaktadır. Bu destek bugün yalnızca devlete bağlı bir kurum olan KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Girişimci ruhu olan ve bir iş kurmak isteyenler için oldukça avantajlı bir imkan sağlayan KOSGEB’in sunduğu işyeri açana devlet desteği belirli şartlar altında alınabilmektedir.

İŞ YERİ KURMAK İSTEYENE KOSGEB’TEN DESTEK!

2017 yılında iş kurmak isteyenlere hibe desteği sağlayan KOSGEB; 18 yaşını tamamlamış, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşına yönelik 50 bin TL hibe kredi vermektedir. KOSGEB tarafından koordine edilen bu devletin verdiği faizsiz kredi imkanından faydalanmak için kurum tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilen 32 saatlik eğitime katılmak ve bu 32 saatlik eğitim sonunda girişimci sertifikası alınmalıdır.

KOSGEB tarafından koordine edilen bu girişimcilik eğitimi bugün 81 ilimizde de gerçekleştirilmektedir. KOSGEB’in resmi web sitesine giderek ders yerleri ve tarihleri hakkında detaylı bilgi edinilebilir. Uygulamalı olarak girişimcilik eğitimi alındıktan sonra sertifikasını alan girişimci artık iş yeri açmaya hazırdır. Bu anlamda öncelikle kişinin iş planını hazırlaması ve bu planı proje haline getirerek kuruma sunması gerekmektedir. Kuruma sunulan bu proje eğer onay alırsa sırada kredi alınacak olan tutar için proforma faturanın sunulması kalıyor. Eskiden harcamalar gerçekleştirildikten sonra reel fatura ile alınan kredi artık iş yeri için yapılacak olan harcamaların proforma faturası ile temin edilebilmektedir. Proforma faturaların ibrazından sonra KOSGEB ödemeniz size belirtilen tarihte hesabınıza yatırılacaktır. Faizsiz olarak tahsis edilen bu hibe kredisi, ertelemeli olarak çeşitli taksit seçenekleri ile geri ödenebilmektedir.

KOSGEB’TEN HİBE, BANKALARDAN KREDİ!

Eğer işyeri açmadan önce hibe başvurusu yerine bankalardan kredi almak istiyorsanız iş kurma kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Oldukça avantajlı faiz oranı, vade ve miktar seçenekleri sağlayan bankalardan bazıları ise şunlardır;

TÜRKİYE EKONOMİ BANKASI: Girişimcilere 50.000 TL’ye kadar kefilsiz, 100.000 TL’ye kadar teminat gösterilmesi halinde kredi sağlayan Türkiye Ekonomi Bankası, 1 yıl geri ödemesiz 36 ile 60 ay arasında vade seçenekleri sunmaktadır.

HALKBANK: Ülkemizde 2017 yılında başlatılan seferberlik ile beraber girişimcileri desteklemek konusunda oldukça ılımlı olan Halkbank, kişinin kendi mezun olduğu üniversite programına bağlı olarak kendi iş yerini kurması durumunda 12 ay geri ödemesiz, 48 ay eşit taksitli 75.000 TL’ye kadar kredi sağlamaktadır.

Başvurularınızı size en yakın KOSGEB bürosundan hibe için veya en yakın Türkiye Ekonomi Bankası veya Halkbank şubelerine giderek kredi için anında yapabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın