Kara Listeden Çıkmanın Kolay Yolu

Ülkemizde milyonlarca kişi bankalar nezdinde yasal takipte ve kara listede.. Daha önce yaşamış oldukları ekonomik sıkıntılar nedeni ile kara listeye girmiş bu kişiler hem bankalardan kredi kullanamıyorlar hem de kredi kartı alamıyorlar. Kara listeye girmiş kurumsal firmaların bankalardan çek almaları da imkansız hale geliyor. Adeta bankalarla ilişkileri düğümleyen kara listeden kurtulmak da oldukça uzun yıllar alıyor. Ancak bunun bir kolay yolu var.. İşte kara listeden çıkmanın kolay yolu..

Kara Listeden Çıkmanın Kolay Yolu

Kredi sicili, kırmızı kalem, kara liste ya da kredi sicil kaydı gibi pek çok isimle bilinen uygulama, Merkez Bankası tarafından tutulan, bireysel krediler ile çek ve senetlere dair bilgilerin tutulduğu bir veri tabanıdır. Kara liste sık sık Kredi Kayıt Bürosu tarafından ayrıca tutulan bir başka kayıt olan kredi notu ile karıştırılmaktadır. Bu ikisi farklı kayıtlar olup aşağıda bu konuda da bilgiler vereceğiz.

Bankalara ödenmeyen kredi ve kredi kartı borçları, 2 yıl ya da 3 yıl sonra varlık yönetimi şirketlerine belirli bir bedel karşılığında devrediyorlar. 2019 yılı Ekim ayı itibarıyla varlık yönetim şirketleri tarafından yönetilen tahsili geçmiş alacak tutarı 51 milyar TL tutarını aşmış durumda. Varlık yönetim şirketleri borcunu ödemek isteyenlere pek çok kolaylık sağlarken, borcunu ödeyenler ise kara listeden çıkıyorlar. İşte detaylar..

90 Gün Yasal Süre Veriliyor

Planlarımız dışında gelişen nakit ihtiyaçlarında bankalar ilk müracaat ettiğimiz yer. Hem krediler hem de kredi kartları hayatımızı kolaylaştırıyor. Ancak bazen elde olmayan sebeplerle vadesinde ödenemeyen borçlar söz konusu olabiliyor. Borç geri ödemesinde gecikmelerin yaşanması halinde ise vade uzadıkça yasal takip süreci başlıyor. Önce o süreci detaylıca inceleyelim..

İşte Yasal Sürecin İşleyişi;

1- Vadesi gelen herhangi bir borcun 90 gün içerisinde ödenmemesi durumunda tahsili gecikmiş alacak statüsüne geçiyor ve yasal takip süreci başlatıyor.

2- Bu 90 günlük süreçte banka, müşterisine sözlü ve/ veya yazılı olarak ulaşıp borcunu ödemesini hatırlatıyor.

3- Bu süreçte borca gecikme faizi uygulanıyor.

Alacaklar 2 ya da 3 Yıl Sonra Devrediliyor

Tüm bu süreç kredi kayıt bürosuna raporlandığı için müşterinin kredi notu olumsuz etkileniyor. Bu durumun müşterinin uzun vadede kullanmak isteyeceği kredilere ve kredi kartına da negatif bir etkisi var.

Avukatlık olan borç dosyaları tüm çabaya rağmen 2-3 yılı için tahsil edilemezse, bankalar kredi ve kredi kartı alacaklarını belli bir tutar karşılığında varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Borç devredildikten sonra muhatap varlık yönetim şirketleri oluyor.

Yaklaşık 1 Milyon Dosya Çözüme Kavuşturuldu

Varlık yönetim şirketleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) aldıkları lisansla ve yine BDDK denetiminde faaliyet gösteriyor.

Yani denetim altında olan yasal şirketlerden oluşuyor. Varlık Yönetim Şirketleri Derneği’ne üye olan şirket sayısı 9. Bu şirketler, 2 milyonu aşkın kişinin 4 milyona yakın borç dosyasını çözüme kavuşturmak için değerlendiriyor. Şu ana kadar da derneğe üye şirketler tarafından 1 milyon dosya çözüme kavuşturulmuş durumda.

Borcumu Nasıl ve Nereden Öğrenebilirim ?

90 günlük yasal sürecin ardından borçlu kara listeye giriyor. Varlık yönetim şirketleri de Kredi Kayıt Bürosu’na aylık bilgi vermeye devam ediyor.

Yani borç devretse de kapanmadan kara liste son bulmuyor. Borcunuzun durumunu merak ediyorsanız, hemen bankanıza danışın. TC kimlik numaranız ile iletişim bilgilerinizi derneğin; ‘yonetim@varlikyonetim.org.tr’ mail adresine atarak da bilgi alabilirsiniz.

Kara Listeye Nasıl Girilir ?  Kara Listeden Nasıl Çıkılır ?

90 gün boyunca ödemediğiniz borcunuz hakkında yasal takip başlar ve Merkez Bankası tarafından kara listeye alınırsınız. Tutulan bu kayıt borç ödendikten yaklaşık 5 yıl sonra silinir. Beş yılın ardından kredi alabilir duruma gelirsiniz ancak bu süre boyunca kredi çekme ve kredi kartı alma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Beş yılın sonunda her ne kadar kara listeden çıksanız da bankalar mevcut kayıtlardan sizin kredi geçmişinizi görebilir ve başvurularınızı olumsuz yanıtlayabilirler.

Kara Listeden Çıkmanın Kolay Yolu

Ödemelerde Kolaylıklar Sağlanıyor

Dosyası bankadan çıkmış ve varlık yönetim şirketine devredilmiş kişilerin ne yapması gerektiğini Varlık Yönetim Şirketleri Derneği yetkililerine sorduk. Banka borcu 2 – 3 yıl ödenemediyse bu süreçten sonra borç konusunda bankanın değil kendilerinin muhatap olduğuna dikkat çeken yetkililer, “Bizimle irtibata geçenlere daha esnek koşullarla ödeme imkanı sunuyoruz” diyor.

Kara Listede miyim ? Kara Liste Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için aslında iki yöntem var. Bunlardan dolaylı olanı, bankalara yaptığınız tüm kredi başvurularının reddedilmesi olabilir. Bu konuyu “Neden Kredi Alamıyorum?” yazımızda anlatmıştık. Bunun dışında Findeks’ten de sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi Notu ile Kara Liste Arasındaki Fark Nedir ?

Kredi Kayıt Bürosu bankalardan oluşan bir kuruluştur ve kredi başvurularının sağlıklı bir şekilde değerlendirilebilmesi için kişilerin finansal geçmişlerini içeren ortak bir kayıt tutarlar. Bu kayıt kredi notu, kredi puanı ya da kredi skoru olarak adlandırılır. KKB tarafından tutulan kayıt, kredi ve kredi kartı başvuruları değerlendirilirken öncelikli referans olarak alınır çünkü kişinin kredi geçmişine dair olumlu olumsuz tüm bilgileri içerir. Merkez Bankası tarafından tutulan kredi sicil kaydı ise borcunu ödeyemeyerek yasal takibe düşmüş olan kişilerin kaydını tutar.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kara Listeden Çıkmanın Kolay Yolu (1 Yorum)

  1. Varlik şirketleri kac para karsiligi bu haberi yaptiriyor size. Gercek boyle degil 1 tl bocun varsa varlik sirketleri 10 tl ye cikariyor.millette dalga gecmeyin