Kimler Kredi Sigortası Yaptırmalı?

Çeşitli sağlık ve maddi olanakların koruma altına alınması adına sigorta yaptırmak oldukça faydalı bir şeydir. Sigortanın türüne göre koruma altına aldığımız değerler, herhangi bir hasara veya zarar uğradığı takdirde, sigorta şirketi bu hasarın maddi boyutunu karşılamakta ve taraflara tazminat sağlamaktadır. Özellikle aile fertlerinin yaşayabilecekleri zorlukları öngörerek ortadan kaldırmak adına hayat sigortası yaptırmak oldukça faydalıdır. Çünkü kişinin sahip olduğu gelir ölümü halinde sona erecektir ve aile fertleri bir gelir kaynağından yoksun kalacaktır. Ayrıca kişinin sahip olduğu kredi borçları da varislere yansıtılacağından hayat sigortası kullanılarak bu durumun önüne geçilebilmektedir. Bu durumda kredi borçlusunun ölümü halinde sigorta şirketi bankaya bu kredi borcunu ödemek durumundadır.

Bugün geniş bir çerçeveden bakıldığında kredi çekerken yapılan sigorta ne işe yarar pek bilinmemektedir ve bu nedenle de kişiler bu sigorta arzını genellikle doğrudan reddetmektedir.

Bir defa kredi hayat sigortası zorunlumu sorusuna yanıt vermek gerekirse; yalnızca bazı bankaların sundukları konut kredilerinde banka zorunluluk şartı sunmaktadır, aksi halde diğer kredi türlerinde bu kredi zorunlu değildir ve isteğe bağlı olarak yaptırılmaktadır.

Temel olarak kredi hayat sigortası vefat halinde borçlunun varislerinin zor durumda kalmaması önemlidir. Bu nedenle özellikle yüksek tutarlı kredi kullanan kişilerin bu hayat sigortası uygulamasından faydalanması avantajlı olacaktır. Zira bu sigorta kapsamında malullük durumu söz konusu olduğunda da sigorta şirketi kişinin zor durumda kalmasına engel olmakta ve borcun yerine getirilmesini sağlamaktadır.

Kişinin ölümü halinde eğer ödenen primler neticesinde kredi borcunu aşan bir birikim var ise, sigorta şirketi bu fazla kısmı vefat eden kişinin varislerine ödemektedir.

Malüllük durumu söz konusu ise banka prim ödemelerini doğrudan borçlu kişiye tahsis etmektedir.

Eğer kişinin kredili hayat sigortası başvurusu esnasında ölümcül bir hastalığı var ise bu durumda da kredi borcuna ilişkin ödeme doğrudan varislere devredilmektedir. Ayrıca kişinin ölümü sonrasında, intihar veya kasten adam öldürme durumları söz konusu ise bu durumlarda da hayat sigortası kapsamında borç ödemesi varislere devredilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın