Konut Kredisi Nedir? Konut Kredisi Hakkında Herşey

Ev sahibi olmak herkesin hayali ama bu hayale ulaşabilmek pekte kolay değil. Ev fiyatlarının yüksek olması sebebiyle çoğu vatandaş kirada oturuyor. Ancak bu duruma son vermek isteyen kiracılar ev almak için bankalardan konut kredisi alabiliyor. Konut kredisi nedir? Şartları nelerdir? Hangi durumlarda alınabilir? Konut kredisi hakkında merak edilen tüm soruları banka uzmanlarına sorduk. İşte konut kredisi hakkında merak edilen sorular ve cevapları.

Konut Kredisi Nedir? Ne Kadar Peşinat Gereklidir?

Konut kredisi, devlet tarafından desteklenen bir kredi türüdür. Devlet tarafından desteklenen dememizin amacı Kredi Kaynak Destekleme Fonu (KKDF) alınmamasıdır. KKDF alınan diğer kredi türlerinden alınmaktadır ve faiz üzerinden alınır. Konut kredisinde KKDF alınmaması faizden yaklaşık %20’lik bir avantaj sağlar.

Konut kredisinde peşinat tutarı geçtiğimiz sene yüzde 25 olan tutar yüzde 20’ye düşürüldü. Yani 100 Bin TL ev alan bir kişi için daha önce 250 bin TL peşinat vermesi gerekirken artık 20 bin TL vermesi yeterli olacaktır. Konut kredisi alacak kişinin geliri yeterli görülmesi halinde bankadan alacağı konutun geriye kalan %80’lik kısmını kredi alabiliyor.

Ailem Adına Konut Kredisi Alabilir miyim?

Diğer kredi türlerinde aile adına kredi alınamazken konut kredisinde bu muafiyet var. Bu muafiyetin tek şartı aynı evde ikamet etmek. Yani aynı evde ikamet ettiğiniz annenizin, babanızın veya kardeşinizin gelirini konut kredisinde bankaya iletebiliyorsunuz ve banka bu geliri kabul edebiliyor. Bunun haricinde zaten eş geliri konut kredisinde direk kabul olunan gelirler arasındadır. Ancak bankaya konut kredisi almak için gelirini beyan ettiğiniz yakının kredi notunun bozuk olması halinde bankanın cevabı olumsuz olacaktır. Yakınlarınızın gelirini beyan edeceğiniz zaman önceden kredi notunu kontrol etmekte fayda var.

Kredi Notu, Konut Kredisini Almak İçin Etkili midir?

Kredi notu, tüm kredi türlerinde en önemli etkenlerin başında gelir ve konut kredisi de buna dahildir. Konut kredisinde ipotek olduğu için bankanın eli diğer kredi türlerine göre daha güçlüdür. Çünkü kredi borcunuzu ödemezseniz ipotek gösterdiğiniz evinizi elinizden alabilir. Ancak konut kredisi diğer kredi türlerine oranla daha yüksek bir finans sağladığı için bankanın riski artar. Örneğin hiçbir bireysel kredi türünde 100 bin TL veya 200 bin TL kredi verilmezken konut kredisinde verilebiliyor. Bu sebeple kredi notu diğer kredi türlerinde olduğu gibi önemli bir kriterdir ancak bankalar diğer kredi türlerine göre biraz daha esnek davranabilir. Ancak kredi notu kötü veya bozuk olan kişiler konut kredisinden faydalanamaz.

Bankadan Alacağım Evin Tutarının Tamamını Alabilir miyim?

Banka ev kredisinde sadece ev değerinin %80’lik kısmını karşılar. Yani konut kredisi almak için alacağınız konutun %20’ye karşılık gelen değerini sizin bankaya peşinat olarak vermeniz gerekir. Banka alacağınız evin bedelini sizin beyanınıza göre belirlemez, gayrimenkul değerleme uzmanları gelip evi inceler ve bir değer biçerler. Uzmanlar tarafından biçilen evin değerinin %80’nini banka konut kredisi kapsamında karşılar. Örneğin uzmanlar evin 200 bin TL olduğunu belirtirse bankanın size vereceği konut kredisi en fazla 160 bin TL’dir. Geri kalan 40 bin TL’yi sizin peşin olarak ödemeniz gerekir. İhtiyaç kredisi veya başka bir kredi adı altında bankadan finans edebilirsiniz geri kalan kısmı ama konut kredisi kapsamında %20’lik tutarı peşin olarak sizin vermeniz gerekir.

Kredi Alırken Banka Tarafından Sigorta Yapılması Zorunlu mudur?

Konut kredisinde, Zorunlu Deprem Sigortası dışında kanunen herhangi bir sigorta yapılması zorunlu değildir. Ancak bankalar konut sigortası gibi bazı sigortaları konut kredisi şartları arasına koyabilir. Bankalar bu sigortayı yapmazsanız krediyi vermeyebilir. Konut kredisini almak için mecbur yaptırmak zorundasınız. Ancak ilerleyen vadelerde konut kredisini 1 yıl veya 2 yıllık yaptıysanız daha sonra iptal edebilirsiniz. Banka eğer sigortayı iptal etmezse ki sizin yasal olarak sigortayı iptal etme hakkınız var. Tüketici hakem heyetine giderek sigortayı iptal ettirebilir ve paranızı geri alabilirsiniz. Yani bir nevi köprüyü geçene kadar bankanın şartları arasında olan konut sigortasını kabul edip bunu iptal ettirme şansınız var. Ancak konut sigortası deprem, yangın, sel gibi doğal afetlere karşı koruyan bir sigorta olduğu için faydalı bir sigortadır. Ancak yaptırmak istemiyorsanız daha sonra iptal edebilirsiniz.

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Her bankanın kendi politikalarına göre düzenlediği bir durumdur konut kredisi faiz oranları. Yani sabit bir taban ve tavan oran yoktur. Ancak piyasa analizi yapıldığında bankaların verdiği konut kredisi faiz oranları %1,12 ile başlayıp %1,80’e kadar çıktığı anlaşılıyor. Konut kredisi faiz oranları tamamen bankaların politikalarına göre belirlenen bir durum olduğu için her bankaya göre değişen bir faiz oranı söz konusudur.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın