Kredi Başvurusunda Bulunurken Sık Yapılan 4 Hata

Birçok kişi nakit ihtiyacı duyduğunda veya dönemsel olarak nakit sıkışıklığında bankalardan kredi çekmektedir. Ancak kredi çekmek için yapılan başvuruların bir kısmı olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Peki kredi alamama sebebi veya sebepleri nelerdir?

 

 

Bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım diyen kişiler aslında kredi başvurusunda yapılan hatalar içerisinden birini mi yapmıştır? Kredi başvurusu yaparken dikkat etmemiz gereken ve asla yapmamamız gereken yanlışlar vardır. Bu hataları detaylı şekilde ele alalım.

  1. Fazla Başvuru

Kredi başvurusunda yapılan hatalar içerisinde ilk sırada aslında başvurunun kendisi gelmektedir. Çünkü kişilerin gelirleri ve ödeme güçleri bankaların sistemlerinde kayıtlıdır. Ayrıca geçmiş dönem banka ile çalışma puanı da görülmektedir. Kişi sürekli kredi kullanarak, bunu ihtiyacı dışında kullanabilir. Bu nedenle sürekli başvuru da bulunmak sizi sanki şüpheli bir müşteriymiş gibi bankaların değerlendirmesine sebep olacaktır. Ayrıca başvuru sayısı arttıkça onaylanan kredi sayısı azalacak, hatta ilerde gerçekten ihtiyaç duyduğunuz anlarda kredi kullanamayacak bir banka sicil puanına sizi sürükleyecektir. Unutmayın ki onaylanmayan her kredi size eksi puan yazacaktır.

  1. Gelir Ve İhtiyaç Orantısızlığı

Bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım diyen bir müşteri için kredi alamama sebebi gelirini yüksek beyan etmek veya gelirinden daha yüksek bir kredi talebi yapmaktır. Geliriniz aylık olarak size belirli bir ödeme planına sadık kalmanızı sağlayan kaynağı gösterir. Eğer gelirinizi aşan bir kredi başvurusunda bulunursanız elbette sonuç olumsuz olacaktır ve başvurunuz ret olacaktır. Ayrıca gelirinizi yüksek beyan etmeniz de başvuru sürecinde yaptığınız hatalar arasında yer almaktadır. Gelirinizi yüksek gösterdiğinizde banka sizden maaş bordronuz dışında ek gelirinizle ilişkin evraklar isteyecektir. Kira sözleşmeleri, üretici gelirleri, faiz veya diğer kazançlarınızı belgelendirmeniz gerekecektir. Eğer belgelendiremezseniz sonuç ne yazık ki hüsran olacaktır.

  1. Eksik Bilgi Ve Yeni İş

 

 

Kredi başvurusunda yapılan hatalar  arasında yeni işe giren kişilerin yaptığı en büyük hata vardır. bankalar kişiler yeni işe girdiklerinde o kişiye hemen kredi vermezler. Kredi başvuru girişleri yapılsa bile kişi 3 ay boyunca sgk ödemeleri yapılmamışsa, yani işe gireli 3 ay olmamışsa, başvuru ret olmaktadır. Bu da müşterinin bankalardan kredi alamıyorum ne yapmalıyım sorusuna direk yanıt olacaktır. Biraz beklemelisiniz. Farklı bir geliriniz yok ve sadece maaş gelirine sahipseniz, işe yeni giren biriyseniz, bekleyip 3 ay sonunda kredi başvurusu yapmalısınız. Ayrıca başvuru yaparken eksik bilgi ve eksik beyan, hatalı beyanlarda kredi başvurusunun olumsuz neticelenmesine sebep teşkil etmektedir.

  1. Borç Toplamı

Kredi alamam sebebi olarak borçluluğu unutmamak gerekir. Eğer gelirinize göre almış olduğunu kredi veya krediler varsa, kredi kartı borçlarınız da buna ilave olmuşsa, yeni bir kredi başvurusunun onaylanmasını beklemeyin. Buna rağmen kredi başvurusu yaparsanız sonuç olumsuz olacaktır. bu da sizin banka sicil puanınızın düşmesine neden olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın