Kredi Faiz Oranları Neye Göre Değişir?

Finansal dünyanın en çok zikredilen terimlerinden birisi olan faiz oranları hakkında birçok mesele merak edilmektedir. Bugün etrafımıza baktığımızda gördüğümüz çok sayıda bankanın, sunduğu çok sayıda kredi türü ve kampanyası söz konusu iken her bir banka, kredi türü ve kampanya arasında faiz oranları büyük farklılıklar göstermektedir. İşte bu farklılıkların ve bu kredi faiz oranlarının nasıl oluşturulduğu konusu sıklıkla merak edilir.

Öncelikle faiz nedir bunu iyi bilmek gerekir. Faiz, bir sermayenin kira maliyeti olarak düşünülebilir. Bu noktada siz aslında kredi aldığınızda, bankadan para kiralamış olursunuz. Parayı kullanırsınız ve bu parayı kullanacağınız vade içerisinde bankaya geri ödeme yaparsınız. Siz anaparayı ilk günden tüketmiş olsanız dahi, vade süresince faiz oranı kadar anapara ve faiz geri ödemesi yapmanız gerekir.

Faiz oranının değişiklik göstermesinde ise birçok faktör söz konusudur. Öncelikle devletlerin ve merkez bankalarının uyguladığı maliye politikaları bu noktada yüksek etkiye sahiptir. Bugün merkez bankasının kullandığı faiz oranları neticesinde bankalar da kendi faiz oranlarını şekillendirmektedir. Çünkü merkez bankasının belirlediği 1 haftalık repo faiz oranından daha düşük bir faiz oranı ile tüketiciye kredi vermek banka için zararlı olacaktır. Bu noktada tüketiciye kredi vermek yerine eldeki paranın merkez bankasına yatırılması daha mantıklı olacaktır. Çünkü faiz oranı daha yüksektir ve getirisi tüketicininkinden daha karlı ve anlıktır. Bu durumda banka faiz oranlarını kim belirler diye sorulacak olursa aslında doğrudan Merkez Bankası işaret edilebilir. Çünkü onun ayarlayacağı faiz oranları, doğrudan bankaların faiz oranlarını şekillendirmelerinde etkili olacaktır.

Faiz yalnızca merkez bankası etkisi ile değil piyasadaki riske göre de değişiklik gösterir. Piyasadaki risk oranı yüksekse bankalar faiz oranını yukarıya çıkarırlar. Piyasadaki risk oranı eğer düşüşe geçerse bankalar da faiz oranlarını aşağıya doğru hareketlendirirler. Mal ve para piyasaları arasındaki etkileşim sonucunda oluşan bu risk dengesi iyi takip edilirse, faizin hangi yönde ilerleyeceği önceden kestirilebilir ve bu durumda da alınacak olan kredi ile ilgili olarak karar verilirken kesin bilgi sağlanabilir.

Eğer piyasa faiz oranı yükselirse ne olur dersek, piyasada para azalır. Çünkü faiz oranlarının artması demek kişilerin ellerindeki parayı bankaya yatırması ve karlılık elde etmek istemesi anlamına gelir. Bu durumda piyasada azalan yerli para döviz karşısında değer kazanma yoluna girer. Çünkü kullanımdaki para azalmıştır ve tasarrufa yönlendirilmiştir. Faizin artış göstermesi belirli bir seviyede enflasyon oranının da düşmesinde etkili olacaktır ancak bu artışın devamlılığı bir süre sonra enflasyona etki etmez ve hatta tam ters etki yaratarak enflasyon artışına neden olabilir.

Bu gibi finansal bilgileri yakından takip ediyor olmak ve temel bilgilere sahip olmak bankalar ile olan ilişkilerinizde vereceğiniz kararları oldukça iyi yönde etkiler.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın