Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirleniyor?

Kredi kartı limiti, kredi kartından belirlenen maksimum dereceye kadar kullanım sağlayan ve bu maksimuma ulaşılmış durumdur. Hemen hemen her kredi kartının bir limiti vardır. Her banka kendi müşterisine banka kurallarına ve müşterisinin durumuna göre verdiği kredi kartının limitini yani kullanım limitini belirler. Bazen bu limiti kişiler kendileri de belirlemektedir.

Bankalar kredi limitini nasıl belirliyor?

Bankalar kredi kartı limitini kart sahibinin başvuruda verdiği bilgilere, kişinin gelir durumuna göre belirlemektedir. Kredi notunun da burada önemli bir etkisi vardır. Sosyal güvenlik kurumuna kayıtlı olmak en önemli şartlardan bir tanesidir. Her bankanın belirlediği kredi kartı limiti farklı olabilmektedir. Kişinin yıllık gelirinin ortalamasına göre kredi kartı limiti belirlenir.

Kredi kartı limiti en az ne kadar olur?

Kredi kartınızın taban ve tavan limitini kartı aldığınız banka belirleyebildiği gibi siz de belirleyebilirsiniz. Bankanın vermiş olduğu limitten daha az bir limit tercih edebilirsiniz. Bunun için bankaya gerekli talebi yapmanız gerekir.

Kredi kartı limiti nasıl yükseltilir?

Kredi kartınızın limitini yükseltmek istediğinizde kartınızı aldığınız bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir. Bankaya tekrar gelir beyanında bulunmalısınız. Kredi kartı limitinizin yükseltilmesine engel olacak bir durumun mevcut olmaması gerekmektedir. Bankaya bunu bilerek gitmelisiniz. Bankaya kredi kartı limit yükseltme talebinde bulunduğunuz zaman sizin yapacağınız işlemler bitmiştir ve artık bankadan isteğinizle ilgili olumlu veya olumsuz bir geri dönüş beklemeniz gerekiyor. Banka başvurunuzu kabul edip etmemek için güncel gelir durumunuza ve daha önceki kredilerinize ait olan ödemelerinize bakacaktır. Burada özellikle ödemelerinizi düzenli olarak yapmış olmanız önem arz etmektedir. Ödemeleriniz düzenli yapan bir müşteri değilseniz banka kredi kartı limit yükseltme talebinizi olumsuz olarak değerlendirebilir. Bazen bankalar siz talep etmeseniz de iyi bir müşteri profili çizdiğiniz için size kendileri limit yükseltme talebinde bulunabilirler.

Kredi kartı limiti nasıl düşürülür?

Kredi kartı limitini düşürmek kartın limitini artırmaya göre biraz daha kolay bir iştir. Sahip olduğunuz kredi kartının limitini düşürmek istediğinizde bu isteğinizi bankaya bildirmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında bankanın ilgili talebinizin onaylandığına dair geri dönüşünü beklemelisiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın