Kredi Notu İtibarı Nedir ve Kapsamı Nedir?

Kredi Notu İtibarı Nedir ?

Kredi notu itibarı nedir ; Kişilerin finansal geçmişleri bir ortak finansal kuruşta; ülkemizde KKB (Findeks) toplanarak ve analiz ederek bir sayısal veri oluşturma sistemine kredi notu denir. Kuruma üye olmak ve belirli bir ücret ödemek karşılığında bireylere ve firmalara kredi notu verilmektedir. Çeşitli ülkelerde bu tip kredi notu sistemleri kullanılmakta hatta sadece bireysel değil, çok uluşlu büyük şirketlere ve devletlere de kredi not veren uluslararası kredi notu şirketleri vardır.

Kişinin kredi notuna göre finansal kurumlar; kişi ile ilgili finansal bilgileri, borçlarına olan sadakatlerini, finansal kurumdan borçlanma durumunda kredinin maksimum ne kadar olağına ve müşterilerinin bu yükün altına girip giremeyeceği gibi bilgilere ulaşabilirler. Kredi puanı 1 ile 1900 arasında olabilir ve 1-699 en riskli, 1700-1900 arası ise bireyin finansal durumun en iyi olduğu aralıktır.

 

 

Bankalar açısından borçlandırılmaya gidilemesi için tek değerlendirme olmasa da en önemlisidir. Kredi notunun yanında kişinin çalışma hayatı, gelir seviyesi, kendisine ait konut ya da aracın olması belirleyicidir. Her banka kredi notunu değerlendirme konusunda esnek olabilir.

Son 5 yıl içerisinde finansal faaliyette bulunan herkesin bir kredi notu vardır. Kredi kartı, bireysel kredi ve kredili mevduat hesabı olmayan sadece banka hesabı olan kişilerin kredi notu hesaplanamamaktadır.

Kredi notunuzu; KBB aracılığıyla belli bir ücret karşılığı öğrenebilirsiniz. Ayrıca müşterisi olduğunuz banka tarafından da kredi notu öğrenilebilir.

Kredi Notu Hesaplanmasında Kullanılan Bileşenler;

Kredi notu hesaplanmasında kullanılan bileşenler nelerdir ; 

Kredi notunu etkileyen 100’ün üzerinde faktör vardır. En bilindik kıstaslar;

 • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: Asgari ödemelerin zamanında ödenmesi Kredi Notu’nu yükselten en önemli unsurdur. Notun %30’unu kapsar.
 • Kişinin mevcut hesap ve borç bilgisi: Kredilerin iyi ya da kötü bir şekilde kapatılmış olması, mevduat borç bakiyelerinin durumları da kredi notu etkileyen etmenlerdir. Notu % 25 oranında etkiler.
 • Kredi başvuruları: Kişinin sürekli gelir seviyesini aşan taleplerde kredi başvurusunda bulunması, yakın zamanda kredi çekmesi gibi unsurlar da kredi notunu %25 oranında etkiler.

 

 

Kredi Notu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler;

 • Kredi Kartları:
  • Tüm kredi kartlarınıza olan borçlarınızı sıfırlayın.
  • Çok limitli kredi kartı kullanmaktan kaçının.
 • Krediler:
  • Kredi ödemelerinizi gününde ödeyin ve asla hiçbir ayını aksatmayın.
  • İhiyacınız olmayan birden fazla kredi başvurusu yapmayın.
 • Finansal hayat:
  • İstikrar gösterin. Üzerinize olan faturaları düzenli ödemeye çalışın. Otomatik ödeme talimatları verin.
 • Finansal Danışman: Kredi notunuzu doğru bir şekilde yönetmek istiyorsanız; birçok finansal kurumlarda sizi yönledirecek finansal danışmanlar mevcut. Finansal danışamanlardan yardım isteyin.

Kredi notu hiç hesaplanmayan bireylerin işleri biraz daha zor. Ne yazık ki; hiçbir finansal geçişi olmamak da pek iyi bir durum değildir. Yorumlanacak belli bir verinin olması bankalar tarafından tercih edilmektedir. Belki şu an da değil ama ilerleyen zamanlarda bir finansal desteğe ihtiyacınız doğduğunda sizin için sorun teşkil edecektir. Bu anlamda; kullanmasanız bile en az limitli bir kredi kartı edinmeniz ve ödemelerinizi düzgün yapmanız sizin kredi notunuzun olmasını sağlayacaktır.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın