Kredi Notu Yükseltmek İçin “Yapmamanız” Gerekenler

Kredi notunuz artık sizin banka işlemlerinde ne yapıp yapamayacağınızı belirleyen en önemli faktör haline geldi. Kredi başvurusu, kredi kartı başvurusu, kredi kartı limiti belirleme gibi önemli konularda bankalar kredi notunuzu görmeden hiç bir işlem yapmıyor.

 

 

Kredi notunu belirleyen faktörler tamamen sizin var olan borçlarınızı nasıl ödediğiniz ile alakalı olarak şekilleniyor. Çektiğiniz kredileri zamanında ödüyor musunuz, kredi kartınızın her ay sadece asgarisini mi kapatıyorsunuz gibi soruların cevabı sizin kredi notunuzu oluşturuyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 

Kredi notu nasıl yükseltilir diye baktığımızda ”yapmamamız gereken bazı şeyler” olduğunu görüyoruz.

-Kredi notu tek bir hareketle hızlıca düşebilir ancak yükselmesi zaman alan bir süreçtir.

-Önceden çekmiş olduğunuz krediniz veya hali hazırda bir kredi kartınız var ise ödemelerini düzenli yapmanız kredi notunuzu yükseltir. Yani borçlarınızı düzensiz bir şekilde ödemeyin.

-Kredi kartı ödemelerinizde asgari borç yerine, dönem borcunu kapatmalısınız. Hatta mümkünse dönem borcundan 5-10 lira fazla ödeme yapabilirseniz kredi notunuz daha hızlı yükselecektir.

-Eğer herhangi bir kredi kartınız veya kredi borcunuz yok ise kredi notunuzu yükseltemezsiniz. Bu yüzden farklı bir yöntem izlemeniz gerekiyor. Herhangi bir bankaya giderek, düşük limitli bir kredi kartı başvurusunda bulunun ve yukarıda yazdığımız maddeleri uygulayarak, kredi notunuzun yükselmesini sağlayın.

-Eğer borç miktarınız fazla ve ödeyemeyecek durumdaysanız bankalar ile anlaşarak borçlarınızı yapılandırın. Bu durum kredi notunuzu yükseltmese de düşmesine engel olacaktır.

 

 

Kredi Notunuz Düşük İse

 

BDDK’ya göre 701 – 800 arası kredi notu çıkan kişiler kötü kredi notu olarak nitelendiriliyor ve bu kişilere kredi verilmesi tamamen banka şube müdürünün inisiyatifinde oluyor. Ancak müdürler olası bir ödenmeme durumunda zor durumda kalmamak için bu inisiyatifi kullanmak istemiyorlar.

Her şeyi yaptınız ancak kredi notunuzu yükseltemediniz ya da bunun için vaktiniz yok. Kredi notum kötü kredi alabilir miyim diye düşünüyorsunuz. Elbette bazı belgeler ile bu şekilde kredi almanız da mümkün. Ancak daha düşük para çekebileceğinizi unutmayın ve daha yüksek faizlere hazırlıklı olun.

Kötü kredi notuna kredi veren bankalar araştırmasında karşımıza ilk olarak Fibabanka çıkıyor. Bu bankadan düşük kredi notunuz ile çekebileceğiniz miktar 10 bin lira. En fazla 24 ay vade seçeneği mevcut.  Çektiğiniz tutara göre 100-270 TL arası dosya masrafı ödemeniz olacak. Faiz oranı ise %1.69 – %1.79 TL arasında hesaplanıyor.

Kredi notunuz kötü ancak Fibabanka’dan da kredi alamadınız. O zaman işiniz biraz zorlaşıyor. Bazı bankalara aşağıdaki koşulları yerine getirirseniz kredi verebiliyor.

-Teminat gösterme (Ev, işyeri, araç vs)

-Kefil Gösterme (Kefil gösterilecek kişinin kredi notunun yüksek ve tüm belgelerinin tam, gelirinin yüksek olması gerekiyor)

-Gelir Yüksek ise Düşük Kredi Kullanma

Kredi notunuz düşük ise yukarıdaki opsiyonlar ile kredi çekebilmek için tercih ettiğiniz bankanın şubesine baş vurarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın