Kredi Notunuzu Hemen Öğrenin

Kredi notu, uzun yıllardan beri süregelen bankaların kredi kararı verirken baktıkları önemli bir referans notudur. Kredi notu; bireysel kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı ödeme performansınız, limit ve borç durumunuz, kredi kullanım yoğunluğunuz gibi bileşenler alınarak hesaplanır. Bu notu artık sadece bankalar ve finansal kuruşlar görmüyor, Findeks sayesinde bireylerde görebiliyor.

Günlük hayatımızın bir parçası haline gelen kredi notu ile ev ve otomobil alıp kiralarken, cep telefonu satın alırken veya evinizdeki beyaz eşyaları yenilemek istediğinizde kredi notunuzun yüksekliğine göre avantajlar elde edebiliyorsunuz. Kredi notu, risk raporunun bir sonucudur diyebiliriz. Kredi notunuzu öğrenmek için Findeks’ten faydalanabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Hizmeti Nasıl Kullanılır?

Öncelikle findeks.com veya Findeks mobil uygulaması üzerinden ücretsiz üye olabilirsiniz. Sonrasında üyelik girişi yapıp Findeks kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Findeks sisteminde sadece kendinize ait kredi notunuzu değil, farklı kişi ve kurumlarında risk raporlarını görebilirsiniz. Kişi veya kurumlara ait risk raporlarını, diğer kişilere ait kredi notunu öğrenmek istiyorsanız sistem raporu istenen tarafa bir SMS gönderir. Bu mesajın onaylanması durumunda karşı tarafın risk raporunu görüntüleyebilirsiniz.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Kredi notu bir nevi bankaların size verdiği güven notudur. Örneğin, herhangi bir bankadan geçmişte kredi alıp ödemenizi aksattıysanız kredi notunuz oldukça düşük çıkacaktır. Bu arada hatırlatalım kredi notu 1 ile 1900 arasında değişiklik gösterir. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankalardan bir o kadar rahat ve yüksek kredi alabilirsiniz. Ancak eğer kredi notunuz düşükse hiçbir banka size kolay kolay kredi vermez. Kredi Notu, bankacılık sisteminde bulunan kredi ödeme alışkanlıklarına yönelik olarak hazırlanmış Risk Raporunun özeti niteliğindedir. Detaylı rapor bilgilerine bakılarak kişinin ödeme yapma alışkanlığı ile ilgili bilgi edinebilir, taahhüt etmiş olduğu ödemeyi yapıp yapmayacağı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme Ücreti Ne Kadardır?

Findeks’e ücretsiz olarak üye olabilirsiniz ancak kredi notunuzu öğrenmek ücrete tabidir. Kredi notu öğrenme ücreti aşağıdaki gibidir;

Kredi Notu (1 Adet) 5,31 TL

Notlu Risk Raporu (1 Adet) 10,03 TL

Bankalardan talep etmeniz halinde kredi notunuzu onlarda size verebiliyor. Ancak bankalar daha yüksek fiyat talep ettiği için kendiniz Finkeks’e üye olarak öğrenmeniz daha avantajlı olacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın