Kredi Sicil Affı / Kara Liste Affı Çıkıyor mu ?

Merkez Bankası faizleri indiriyor, bankalar da kredi faizlerini indirmeye devam ediyor. Özellikle Merkez Bankası tarafından dün gerçekleştirilen ikinci faiz indiriminin ardından bankaların kredi faiz oranları da belirgin şekilde düşmeye başladı. Özellikle konut kredilerinde yaşanan hızlı kredi faizi düşüşü konut piyasalarında da bir miktar hareketlenmeye sebep oldu.. Sektörün birkaç ay içinde durgunluktan çıkarak rahat bir nefes alabileceği belirtiliyor. Peki tüm bu olumlu hava kredi sicili bozuk olanları ve kredi alamayanları nasıl etkileyecek? Bu yönde bulunulan girişimlerden sonuç alınabilecek mi? Kredi Sicil Affı / Kara Liste Affı Çıkıyor mu ? İşte kredi sicil affına ilişkin tüm merak edilenler ve son dakika gelişmeleri..

Kredi Sicil Affı / Kara Liste Affı Çıkıyor mu ?

Kamu ve özel tüm bankalar kredi faizlerini indirmeye devam ederken kredi faiz oranlarının gerilemesi piyasalara rahat bir nefes aldırdı. Ancak bu olumlu havadan yararlanamayan, geçmiş dönemlerde yaşamış oldukları sıkıntılar nedeni ile dolaylı olarak cezalandırılan belirli bir kesim var.. Bu kesim şüphesiz kredi notu kötü olan, kara listeye girmiş ya da başka bir deyimle kırmızı kalem yemiş olanlar..

Ülkemizde yaklaşık 13.000.000 kişi kredi sicil affı bekliyor.. Çünkü bu vatandaşlarımız halen hiç bir bankadan kredi kullanamıyorlar. Bireysel olarak kara listeye düşmüş bu vatandaşlar konut kredisi ya da ihtiyaç kredisi kullanamıyor. Kredi kullanarak araç satın alamıyor. Ticari olarak kredi sicilinde sorun yaşayanlar ise işyerlerini genişletemiyor, faizleri düşen ve düşmeye de devam eden ticari kredi olanaklarından faydalanamıyor. Dolayısı ile de yatırım da yapamıyorlar..

13 Milyona Yakın Vatandaş Kredi Sicil Affı Bekliyor

Geçmiş dönemlerde gecikmeye düşmüş ya da yasal takibe uğramış bu vatandaşlar bu mağduriyetlerinin giderilmesi için bir çözüm bekliyor.. Böylece 5 yıl boyunca kredi kullanamayacak olan bu kitlenin de katkısı ile ekonomimiz önemli ölçüde hareketlenecektir. Ekonomik hareketlilik için kredi sicili affı getirilip borçları tekrar yapılandırma şansı verilmesi gerekiyor. Büyük bir kesim de bu talebi için tabiri caizse çalmadık kapı bırakmıyor.

Bu kapsamda kredi sicil affı yasası, sadece esnaf ve sanatkarlar için değil, tüm kesimleri ilgilendirecek şekilde yapılmalı.. Konuya ilişkin çıkarılacak yasa kapsamında bankalara başvuruda bulunan tüm vatandaşlarımızın borçları yapılandırılmalı ve kredi sicilleri temizlenmeli. Kara listede olduğu için kredi çekemeyen, bu sebeple borçlarını ödemede sıkıntıya düşen, bankalardan kredi alamayan, sicili bozuk olanlara kredi veren tefecilerin eline düşen vatandaşımız için yeniden yapılanma, yeniden başlama yasası olacak..

Kredi Sicil Affı / Kara Liste Affı Çıkıyor mu

CHP Kredi Sicil Affı İçin Yasa Teklifi Hazırladı

Vatandaşlardan gelen yoğun talebi dikkate alan Cumhuriyet Halk Partisi, ödenemeyecek durumda bulunan tüketici kredisi borçlarının yeniden yapılandırılması için TBMM Başkanlığına kanun teklifi verdi. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve beraberindeki milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ‘na sunulan teklifte, ekonomik krizin her geçen gün daha da derinleştiği, bir başkasına kefil olma, askerlik, işsiz kalma ve evlilik gibi nedenlerle kullandığı krediyi ve kart taksitini ödeyemeyenlerin sayısının milyonları bulduğu ifade edildi.

Tüketicilerin, bankalar ve diğer finans şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borcunun Temmuz ayı itibarıyla 524 milyar TL ‘ye ulaştığı belirtilen teklifin gerekçesinde şunlar kaydedildi:

“Borçlu kişi sayısı, ihtiyaç ve diğer kredilerde 25.080.000 kişiye yükseldi. Buna bağlı olarak son 5 sene içerisinde icraya verilen vatandaş sayısı ise 4 milyon kişi sayısını aşmış durumda. Toplumsal bir yara haline gelen bu sorunun acilen çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Ödenemez duruma gelen kredi kartları ve tüketici kredilerinin ana paraları tüketicinin gelir düzeyine göre ödenebilecek taksitlere bölünmesi, faiz ve diğer borçlarının silinerek yeniden taksitlendirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda vatandaşa sicil affı getirilerek temiz bir sayfa açılması gerekmektedir.”

Kaynak; Banka Kredileri


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 13 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın