Kredi Sicilinizi Düzeltme Yolları

Teknoloji ile birlikte gelen banka kredilerinin kullanım kolaylıkları anında krediler ve kredi kartları gibi olanaklar aslında teknolojinin nimetleri olarak değerlendirmek gerekir. Bizzat kendi tecrübelerim ile sabit olan bu olanaklar bir nevi size iyi bir kötü gün dostu olarak ta tanımlanabilir. Ancak ;

Türkiye’de özel bir firmaya devredilen Kredi Kayıt Bürosu bütün bankalardan almış olduğu verileri toparlayarak yeni bir başvuruda bankaya referans vermektedir.Her ne kadar algoritması çözülemez bir matematiğe sahip olsa da bütün bankalar bu sistem üzerinden karar veriyor.

Aslında çıkartılan kredi sicil affı özel bankalar tarafından çok önemsenmemekte çünkü bütün bankalar kendine ait bilgi havuzu bulunmakta ve kendi kara listesini tutmaktadır.

Bu karışık algoritmada oturduğunuz evin yılı bile puanlama sistemini etkilemektedir. Eğer kredi veya kredi kartı çıkma sorunu yaşanıyor ise “hesap blokeli kredi kartı” seçeneği kesinlikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Hesaba belli bir miktar nakit yatırarak bütün bankalar o tutarı bloke ederek kredi kartı çıkartabiliyor. Ve bu kredi kartının ödemelerini düzenli sağlayan herkese ( Eğer takipte borcu yok ise) yakın zamanda puanı düzelerek ufak ta olsa kredi alma imkanları başlamış oluyor. Tabi ki yine anahtar kelime olan son ödemelerini düzenli sağlamaları gerekmektedir.

Kredi notunu düşüren diğer en önemli konu ise aşırı kredi ve kredi kartı başvurusudur. Sistem belirli bir süre sonra bütün başvuruları değerlendirmeksizin ret etmektedir.

Araç ve ev kredilerinde ise mantık biraz daha farklı çalışmaktadır. Çünkü bankanın bu gibi durumlarda güvenebileceği ev veya araba bulunmaktadır. Ödemenin yapılmaması veya gecikme gibi yaşanan olumsuzluklarda ipotek şerhi olduğundan dolayı kriterlerini biraz daha düşürebilmektedirler.

 


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın