Kredili Mevduat Masraflarından Nasıl Kurtulursunuz?

Son yıllarda kullanımı en çok artan bankacılık hizmetlerinden biri de kredili mevduat hesaplarıdır. Vadesiz mevduat hesabına tanımlı kredi limiti olan kredili mevduat hesabı, vadesiz hesabınızda limit olmadığı takdirde bankanızla anlaşarak belirlediğiniz limit dahilinde nakit para çekmenize olanak sağlar. Nakit çekmenin yanı sıra hesabınızdan yapacağınız ödemeleri de gerçekleştirebilirsiniz.

Bağlantı Kredili Mevduat Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredili mevduat hesabı için başvuruda bulunacaksınız bunu herhangi bir banka şubesinden gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat maaş müşterisi olduğunuz banka şubesine gitmeniz veya otomatik ödemelerinizin olduğu banka şubelere gitmek işinizi kolaylaştırır, uzun süre beklemenize gerek kalmaz.

Şubeye gitmeden önce başvuru için gereken evrakları yanınıza almanız gerekir. Bu evraklar, nüfus cüzdan fotokopisi ve gelir düzeyinizi gösterir belgedir. Maaş müşterisi olduğunuz durumlarda gelir belgesi ibraz etmenize gerek yoktur. Şubede ilk yapılacak şey ilgili sözleşmenin imzalanmasıdır. Başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde kredili mevduat hesabı limitiniz belirlenecektir. Bu limitin belirlenmesi bankalara göre farklılık göstermekle beraber geliriniz baz alınarak hesaplanır ve gelirinizin belli bir oranını oluşturacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı İçin Ödenmesi Gereken Tutarlar

Her şeyden önce bilinmesi gerekir ki kredili mevduat hesabı bir kredi işlemidir. Bu nedenle de limitini aşarak kredili mevduat hesabından nakit çeken veya ödeme yapan kişinin kullandığı tutarı faiziyle geri ödemesi gerekir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun ilgili mevzuatı uyarınca bankaların kredili mevduat hesaplarının faiz oranlarını, bu hesap üzerinden elde edecekleri karlar, masraflar ve toplam tahsil edilecek tutarın belirlenmesiyle ilgili serbestiler söz konusudur.

Kredili Mevduat Hesabı Faizleri

Kredili mevduat hesabı yapılan işlemler kredi işlemleri olduğu için faiz uygulanmasına tabidir. Kredili mevduat hesapları için yapılan faiz hesaplamalarının belirleyici noktası gün sayısıdır. Yani kredili mevduat hesabından yapılan nakit çekimi veya ödemeyi içeren kullanım kaç gün olmuşsa faiz tutarı da buna bu gün sayısı baz alınarak hesaplanır. Limitiniz bittikten sonra harcama yapmaya başladığınız günle limitinizin tekrardan sıfırlandığı gün arasında kalan süre baz alınır.

Kredili Mevduat Masrafları

Kredili mevduat hesaplarıyla ilgili en çok konuşulan konulardan biri de bankaların uyguladıkları masraflardır. Bu masraflar bankalara göre farklılık göstermektedir. Önceden bu masraflar hakkında detaylı bilgi almanız daha sonra karşılaşacağınız masraflar karşısında zorlanmanızın önüne geçer. Bu masrafların belirlenmesi bankaların insiyatifinde olduğu için bankaların masraflarının karşılaştırmasını yaparak en uygun olanını tercih edebilirsiniz. Kredili mevduat masrafları ile ilgili bankaların uyguladığı oranları öğrenmek için http://ebulten.bddk.org.tr/TuketiciVerileri/Default.aspx adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Burada tüm bankaların uyguladıkları faiz oranları ve masraflarıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilir, karşılaştırma yapabilir, böylece açtıracağınız kredili mevduat hesabı için fazla masraftan kurtulmuş olursunuz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın