Kredini Kendin Hesapla, Taksitini Kendin Ayarla

Bankalardan kredi çekmek isteyen vatandaşlar sık sık, taksitlerin kendileri tarafından belirlenmediği için sıkıntı yaşadıklarından şikâyet ediyorlar. ING Bank vatandaşların şikayetlerine kulak verdi ve ihtiyaç kredinizi kendiniz hesaplayın kampanyası başlattı.

ING Bank müşterileri bankadan kredi almak istediklerinde kredi tutarını ve taksitlendirmeyi istediği şekilde özgürce seçebiliyor. Banka tarafından kredi tutarları; minimum 5 bin TL ile başlayıp maksimum 50 bin TL olarak belirlenmiş. Bu tutarlar arasında istediğiniz kadar kredi talebinde bulunabilir aynı zamanda kaç taksit ve ayda geri ödeme yapacağınızı yine siz seçebilirsiniz. Faiz oranı %1,59 olarak belirlenmiş.

Bankalardan kredi alabilmeniz için kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankadan o kadar fazla kredi alabilirsiniz. Peki kredi almak için bu kadar önemli olan kredi notu nasıl yükseltilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu bankalara olan borçlarınızı ne kadar sağlıklı ödediğinizi gösteren bir sistemdir. Kredi notu 1 ile 1.999 rakamları arasında değişkenlik gösterir. Kredi notunuz ne kadar düşükse bankalardan kredi alma ihtimaliniz o kadar düşük olur. Kredi notunuz ne kadar yüksekse bankaların size kredi verme ihtimalide yüksek olur. Kredi notunuzun yüksek olması durumunda size özel düşük faiz oranları ile bankalardan kredi alabilirsiniz.

Bir banka müşterisi kredi kartı ödemelerini veya diğer kredi borcu ödemelerini düzenli bir şekilde yaparsa kredi notu yükselir. Örneğin, kredi ödemesini son ödeme tarihi geçmeden ve aksatmadan öderse hiç kredi kullanmayan birinden veya ödemelerini aksatan birinden kredi notu daha yüksek olur. Kredi notunun düşme sebeplerinden en önemlisi ödemeleri zamanında yapmamak ve aksatmaktır. Yani kredi notunun yükselmesi için zamanında ödemelerinizi yapın başka ek bir şey yapmanıza gerek yok.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları (%30)

Mevcut hesap ve borç durumu (%25)

Yeni kredi açılışları (%20)

Kredi kullanım yoğunluğu (%15)

Diğer unsurlar (%10)

Kredi Notunuz Eğer ‘0’ ise

Kredi notunuzu sorguladığınızda eğer 0 çıkıyorsa panik yapmayın. Kredi notu 0 çıkanlar daha önce banka ve finans şirketlerinden hiç kredi kullanmayanlardır. Kredi notunuzun oluşmasını bankalardan kredi kartı alarak veya nakit kredi çekerek sağlayabilirsiniz. Düzenli ödeme yaptıkça kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın