Kripto Para Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla duyulan ‘’kripto para’’ kavramı yaklaşık 10 yıldır hayatımızda. Teknoloji meraklıları tarafından ilgiyle karşılanan kripto paraya birçok insan hala şüphe ile yaklaşmaktadır.

Kriptoloji Nedir?
Kriptoloji, verileri sistemin belirlediği şifreler ile koruma altına alan şifreleme bilimidir. Bilgiyi kullanıcıya güvenli bir şekilde ulaştırır, şifrelerin çözülmesi ile bilgi açığa çıkar ve kullanıcıya sunulur.

Kripto Para Nedir?
Kriptoloji bilimi ile şifrelenmiş para birimine verilen isimdir. Para belirlenen şifreler ile korunduğu için izinin sürülmesi de neredeyse imkansız hale gelmektedir. Bu yönüyle oldukça güven vermektedir. Bu teknoloji aslında yıllardır kullanılmaktaydı. Sanal bankacılıkta müşterilerin hesaplarında bulunan paralar da aslında birer kripto paraydı. Çünkü sadece rakamlarda değişikliler yaşanmaktaydı. Şu an popüler olan kripto paralarda bu sistemin benzerini kullanmaktadırlar. Kripto paranın bu kadar sevilmesi ve popüler olmasının bir diğer sebebi ise herhangi bir hükümet ya da otorite tarafından takip edilemiyor olmasındır.

Kim Buldu?
Kripto paranın en önemli sırlarından biri de kim tarafından bulunduğudur. Satoshi Nakamoto tarafından bulunduğu söylense de bu kesin bir bilgi değildir.

Nasıl Kazanılır?
Kripto para, mining yöntemi yani madencilik ile kazanılmaktadır. Bilgisayar işlemcileri sayesinde çözülen şifreler ile paralar açığa çıkmaktadır. Çalışan işlemci sayısı arttıkça kazanılan para da artmaktadır.

Tehlikeli Mi?
Birçok kullanıcı tarafından desteklense de çok tehlikeli olduğunu söyleyenler de bulunmaktadır. Güvenilir olmadığını söyleyenlere kulak vermek önemlidir. Çünkü kripto para, hükümet tarafından takip edilememekte, hackerler tarafından çalınması durumunda ise adli açıdan destek alacak herhangi bir merci bulunamamaktadır.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın