Nefes Kredisi Başvuru Şartları Neler? Kimler Başvurabilir?

200 Bin TL tutarında verilecek olan Nefes Kredisine kimler başvurabilir ve şartları nelerdir? Nefes kredisi, KOBİ’lerin nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla ilk olarak 2016 yılında Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklaması yapılarak, TOBB 365 oda ve borsa ile birlikte toplam 500 milyon liralık mevduatını tahsis etmişti. Bunun karşılığında yaklaşık 80 bin firma için 5 milyar liralık kredi hacmi yaratılırken, 27 bin firmaya 2.6 milyar lira kredi kullandırılmıştı. Bunun üzerine Binali Yıldırım 2. Nefes Kredisi için yeni açıklamalarda bulundu ve 2 Nisan’dan itibaren Nefes Kredisinin verileceğini belirtti. Peki Nefes Kredisi nedir? 2.Nefes Kredisini kimler alabilir? Masrafları ne kadardır? KOBİ Nefes Kredisi hakkında tüm bilgiler bu yazıda.

Nefes Kredisi Nedir?

Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Kredi Garanti Fonu ve Denizbank arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredidir. Krediyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere yıllık %9,9 faiz oranı ile verilmektedir. Nakdi ve Ticari bir kredi olan Nefes Kredisi 12 ay vadeli bir şekilde kullanılabilir.

Nefes Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

-KOBİ olmak,

-Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne üye odalardan birisine üye olmak,

-Başvuru tarihi itibarıyla en az bir yıldır faaliyet gösteriyor olmak,

-Eczaneler, Tarım Kredi ile Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, Döviz Büfesi/Bürosu, factoring şirketleri, emlakçılar, mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler gibi sektörlerde faaliyet göstermek.

Nefes Kredisi Masrafı Ne Kadar?

Nefes kredisi masrafları an itibariyle Bankanın 250 TL, KGF’nin 250 TL ve KGF’nin kefil olduğu tutardan %0.50 kefalet komisyonu ile oluşmuş olacak. Örnek olarak 100.000 TL kullanılacak bir kredide, masrafların ise 925 TL olması beklentiler içinde yer alıyor.

2. Nefes Kredisi Ne Zaman Alınabilecek?

Nefes Kredi başvuruları 2 Nisan Pazartesi gününden itibaren yapılacak. 2. Nefes Kredisinin üst limiti 200 bin lira olacak. Aylık 0,99 faiz oranı ve 12 vadeyle işletmeler kredi kullanabilecek. Ödemeler 6 ay sonrasında başlayabilecek. Kredi veren bankalar, Ziraat, Vakıfbank, Halk Bank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım ile Denizbank olacak.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın