Refinansman Nedir?

Refinansman sisteminin bankalar arasına yaygınlaşması sayesinde, bankalardan kredi kullanan müşterilerin avantaları daha da artıyor.  Kredi alınan döneme nazaran daha avantajlı görülen dönemlerdeki şartlar, yeniden yapılandırma imkânına sahip olan müşterilerin lehine sonuçlar oluşturuyor. Bu uygulamayla farklı bir bankaya transfer edilen krediler sayesinde ödeme şartları ve vadeleri yeniden belirlenerek müşterilerin avantaj sahibi olmasına imkân sağlanıyor.

Refinansman yöntemini kısa ifade etmek gerekirse, önceden alınmış bir kredinin faizler düştüğünde avantajını kaybetmesi halinde kapatılması, yeni oluşan avantajlı kredi şartlarından yararlanarak yeni bir ödeme planıyla kredinin ödenebilmesidir. Mevcut krediler yenisiyle kapatıldıktan sonra,  yeni kredi şartları üzerinden faiz oranları vadesi ve para birimini değiştirilebiliyor. Böylece farklı bankalardan alınmış olan krediler, daha avantajlı şartlarla yeni krediyle değiştirilebiliyor. Kişilerin refinansmana gitme sebepleri arasında, banka hizmetlerinden duyulan memnuniyetsizlik, kredi şartlarının cazip olmaması ve müşterinin yatırımlarının bulunduğu bankada işlemlerini devam ettirme isteği yer alıyor.

Refinansman Hesaplama

Refinansman hesaplamaları hesap makineleri uygulamaları kullanılarak yapılabiliyor. Sisteme ödenmekte bulunan kredi ve yeni alınacak kredi bilgilerinin girilmesi sonrasında sistem bir sonuç tablosu oluşturuyor. Tablonun oluşmasında ortaya çıkan sonuçlarda refinansman yapılması durumunda sağlanacak faydalar ve olumsuz etkileri sunuluyor. Hesaplamada kredilerin vadesi, aylık ödemeleri, %2 erken kapatma cezaları ( bazı bankalar erken ödemede indirim de yapabiliyor) gibi kazanç kayıp kıyaslamaları sonucun oluşmasına kaynak teşkil ediyor. Refinansman hesaplamaları yapılırken her iki kredi arasındaki faiz oran farkının hesaplanması ve yeni durumun müşterinin aylık ödemesine nasıl tesir ettiğinin anlaşılması önem taşıyor. Dileyen müşteriler refinansman hesaplama konusunda bankalarında görev yapan uzmanlardan yardım alabiliyor.

Refinansman Yapan Bankaların Şartları

Refinansman konusunda güven, bankanın ilk şartı oluyor. Aldığı krediyi düzenli bir şekilde ödeyen, ödeme vadelerinde aksama yapmayan, almış olduğu borç için güvence sunabilen veya yatırımı bulunan müşteriler, bankaların beklentilerini tam anlamıyla karşılıyor. Refinansman uygulamasına imkân sağlayan bankalar, normal kredi işlemlerindeki uygulama gibi, müşteri sicili ve ödeme durumunu kontrol etmek suretiyle başvuru kabul ediyor. Refinansman sağlayan bankalar müşterilerden alınan başvuru evraklarının değerlendirilmesinden sonra menfi veya müspet olan kararını müşteriye bildiriyor. Verilen kararın olumlu olması halinde diğer bankadan kapatma yazısı talep ediliyor. Farklı kredi türlerine göre değişiklik gösteren prosedürler arasında, konut kredilerindeki refinansman taleplerinde yeni banka, talepte bulunan müşterinin evine eksper yollayarak inceleme yapılmasını sağlayarak verilen rapor doğrultusunda işlemlere onay veriyor.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın